Gdzie zgłaszać nieprawidłowości w sprawowaniu opieki w domach seniora?

Gdzie zgłaszać nieprawidłowości w sprawowaniu opieki w domach seniora?
Drukuj Skomentuj

Domy seniora mają obowiązek świadczyć usługi bytowe i opiekuńcze na poziomie obowiązującego standardu. Masz podejrzenia, że w znanym Ci obiekcie opieka jest źle sprawowana? Przeczytaj, gdzie zgłaszać nieprawidłowości w sprawowaniu opieki w domach seniora.

Wybór domu seniora


Zanim wybierzesz domu seniora, upewnij się, że dany obiekt jest bezpieczny i sprawdzony. Informacje o domach pomocy społecznej uzyskasz w ośrodku pomocy społecznej. Jeśli natomiast wybierasz prywatny dom seniora, upewnij się, że jest on zarejestrowany w rejestrze wojewody.

Przed podpisaniem umowy umów się też na wizytę w obiekcie, by sprawdzić warunki życia oraz dopytać o zakres oferowanych usług. Pamiętaj przy tym, że prywatny dom seniora powinien być oznaczony tablicą informacyjną, która zawiera dane o rodzaju posiadanego zezwolenia oraz numer wpisu do rejestru placówek zapewniających całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku.

 

Zobacz aktualne ceny domów seniora w 2019 r.: Ile kosztuje pobyt w prywatnym domu seniora?

 

Zgłaszanie nieprawidłowości w sprawowaniu opieki nad seniorami


Jeśli masz podejrzenia co do sprawowanej w domu seniora opiece, zgłoś swoje wątpliwości do:

 

 1. Kierownika placówki - w przypadku, kiedy uważasz, że mieszkańcy domu seniora są źle traktowani przez pracownika, a przełożony o tym nie wie.
 2. Organu prowadzącego obiekt - gminy lub powiatu. Takie zawiadomienie najlepiej złożyć na piśmie.
 3. Urzędu wojewódzkiego - zgłoszenie można dokonać telefonicznie, pisemnie albo osobiście.


Pamiętaj, że wojewoda ma możliwość kontroli placówek zapewniających całodobową opiekę seniorom, a także osobom niepełnosprawnym. Szybka reakcja na nieprawidłowości w domach seniora pozwolą na sprawniejsze działanie organów nadzorczych i poprawę sytuacji mieszkańców.

 

Zobacz też: Czy skierowanie do domu pomocy społecznej może zostać uchylone?

 

Jeśli natomiast wiesz, że w domu seniora doszło do przemocy, zadzwoń na policję. W sprawach karnych sprawą zajmie się także prokuratura.

 

Może zainteresuje Cię też: Kiedy gmina płaci za pobyt seniora w DPS? Przepisy po zmianach w 2019 roku

 

 

Źródło informacji: www.gov.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (9)

 • Klocek
  odpowiedz

  Dps w Dębicy. Porażka. Szkoda tylko tych pensjonariuszy

 • Pracownik
  odpowiedz

  Jeżeli chodzi o dps-y w małych wsiach to nie ma sensu interweniować bo przed kontrolą dyrektorzy są powiadomieni i wszystko ogarną aby było cacy,smutne to jest.

 • Barbara
  odpowiedz

  Moja mama byla w Domu Opieki Finezja w Dąbrówku jak mogę napisać skargę do kierownika placówki na kierownika placówki ?Dlaczego na stanach internetowych danych ośrodków nie można cenić ich ,tak żeby przyśli potencjalni mieszkańcy mieli możliwość sprawdzić czy to co mówi dyrekcja pokrywa się z rzeczywistością ? Czy jest co chować ?

 • Coś tu jest nie tak
  odpowiedz

  Jednym słowem patologia szczególnie teraz jak jest pandemia niby oddzialy pozamykane ale nie w DPS w Dębicy personel personalizm chodza po całym oddzielenie i zarażają się na wzajem widać brak rządzenia i przestrzegania jakich kolwiek restrykcji szok

 • Becia
  odpowiedz

  To prawda jest dyrektor jest kierownik ale wszyscy wiedzą jaka jest sytuacja że są łamane prawa podopiecznego ale zamknij mordę bo wylecisz z pracy a większość pracowników przyszła po pensję i na tym kończy się ich praca

  • Zosia Slawinska

   Oczywiscie,ze sa nieprawidlowosci.Moja mama ma problem z rozwiazaniem umowy.Dom opieki nie wyraza zgody na rozwiazanie z nimi umowy.Tak jest w Domu Opieki w Kobylnicy kolo Slupska

 • Jerzy
  odpowiedz

  Jerzy - tzw. opiekunowie domagają się od pensjonariuszy do sporządzenia na ich rzecz darowizny majątku osadzonego, zabierają ich część dochodów, nie przekazują rodzinom informacji o stanie zdrowia - jak tego nie osiągną znęcają się w szczególności psychicznie nie zapewniając właściwej opieki - to tragedia

 • Optymista
  odpowiedz

  Jak mozna tak radzic zeby problem zglosic do kierownika DPS? Przeciez zemsta kierownika i pracownikow na osobie starszej bedzie okrutna. Zatruja zycie i beda sie znecac nad bliska nam osoba.

  Zgloszenie do Gminy/powiatu czy urzedu wojewodzkiego jest rownie glupie, bo gmina od razu poinformuje DPS, ze ktos zglasza nieprawidlowosci i od razu poda dane personalne - przeciez tam pracuje stado baranow.

  Na poczatek prosze poradzic co zrobic jesli o godzinie 12-tej w DPS nikt poza portierem nie odbiera telefonu? Kierownictwa pewnie nie ma, bo poszlo do domu albo na ryby a pracownicy pija wodke albo pladruja szafki.

  • Piotr Kaluski
   Piotr Kaluski

   W pelni zgadzam sie z wypowiedza Optymisty. Jestem zalamana jakoscia "opieki" w domu opieki gdzie jest moja mama. A gdyby ktos chcial zarzucic, ze jak to jest ze oddalam mame do domu opieki to moze dodam, ze jestem niepelnosprawna i sama mam opieke. A pisac ze skarga to nie ma faktycznie do kogo, bo nikt nie odbiera albo nawet nie ma numeru poza numerem recepcji. A pladrowanie szafek to dodatkowa obrzydliwa sprawa. Ukradziono mojej mamie wiele pieknych rzeczy, ktore jej kupilam.

Słowa kluczowe