Gdzie zgłaszać nieprawidłowości w sprawowaniu opieki w domach seniora?

Gdzie zgłaszać nieprawidłowości w sprawowaniu opieki w domach seniora?
Drukuj Skomentuj

Domy seniora mają obowiązek świadczyć usługi bytowe i opiekuńcze na poziomie obowiązującego standardu. Masz podejrzenia, że w znanym Ci obiekcie opieka jest źle sprawowana? Przeczytaj, gdzie zgłaszać nieprawidłowości w sprawowaniu opieki w domach seniora.

Wybór domu seniora


Zanim wybierzesz domu seniora, upewnij się, że dany obiekt jest bezpieczny i sprawdzony. Informacje o domach pomocy społecznej uzyskasz w ośrodku pomocy społecznej. Jeśli natomiast wybierasz prywatny dom seniora, upewnij się, że jest on zarejestrowany w rejestrze wojewody.

Przed podpisaniem umowy umów się też na wizytę w obiekcie, by sprawdzić warunki życia oraz dopytać o zakres oferowanych usług. Pamiętaj przy tym, że prywatny dom seniora powinien być oznaczony tablicą informacyjną, która zawiera dane o rodzaju posiadanego zezwolenia oraz numer wpisu do rejestru placówek zapewniających całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku.

 

Zobacz aktualne ceny domów seniora w 2019 r.: Ile kosztuje pobyt w prywatnym domu seniora?

 

Zgłaszanie nieprawidłowości w sprawowaniu opieki nad seniorami


Jeśli masz podejrzenia co do sprawowanej w domu seniora opiece, zgłoś swoje wątpliwości do:

 

 1. Kierownika placówki - w przypadku, kiedy uważasz, że mieszkańcy domu seniora są źle traktowani przez pracownika, a przełożony o tym nie wie.
 2. Organu prowadzącego obiekt - gminy lub powiatu. Takie zawiadomienie najlepiej złożyć na piśmie.
 3. Urzędu wojewódzkiego - zgłoszenie można dokonać telefonicznie, pisemnie albo osobiście.


Pamiętaj, że wojewoda ma możliwość kontroli placówek zapewniających całodobową opiekę seniorom, a także osobom niepełnosprawnym. Szybka reakcja na nieprawidłowości w domach seniora pozwolą na sprawniejsze działanie organów nadzorczych i poprawę sytuacji mieszkańców.

 

Zobacz też: Czy skierowanie do domu pomocy społecznej może zostać uchylone?

 

Jeśli natomiast wiesz, że w domu seniora doszło do przemocy, zadzwoń na policję. W sprawach karnych sprawą zajmie się także prokuratura.

 

Może zainteresuje Cię też: Kiedy gmina płaci za pobyt seniora w DPS? Przepisy po zmianach w 2019 roku

 

 

Źródło informacji: www.gov.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (4)

 • Becia
  odpowiedz

  To prawda jest dyrektor jest kierownik ale wszyscy wiedzą jaka jest sytuacja że są łamane prawa podopiecznego ale zamknij mordę bo wylecisz z pracy a większość pracowników przyszła po pensję i na tym kończy się ich praca

 • Jerzy
  odpowiedz

  Jerzy - tzw. opiekunowie domagają się od pensjonariuszy do sporządzenia na ich rzecz darowizny majątku osadzonego, zabierają ich część dochodów, nie przekazują rodzinom informacji o stanie zdrowia - jak tego nie osiągną znęcają się w szczególności psychicznie nie zapewniając właściwej opieki - to tragedia

 • Optymista
  odpowiedz

  Jak mozna tak radzic zeby problem zglosic do kierownika DPS? Przeciez zemsta kierownika i pracownikow na osobie starszej bedzie okrutna. Zatruja zycie i beda sie znecac nad bliska nam osoba.

  Zgloszenie do Gminy/powiatu czy urzedu wojewodzkiego jest rownie glupie, bo gmina od razu poinformuje DPS, ze ktos zglasza nieprawidlowosci i od razu poda dane personalne - przeciez tam pracuje stado baranow.

  Na poczatek prosze poradzic co zrobic jesli o godzinie 12-tej w DPS nikt poza portierem nie odbiera telefonu? Kierownictwa pewnie nie ma, bo poszlo do domu albo na ryby a pracownicy pija wodke albo pladruja szafki.

  • Piotr Kaluski
   Piotr Kaluski

   W pelni zgadzam sie z wypowiedza Optymisty. Jestem zalamana jakoscia "opieki" w domu opieki gdzie jest moja mama. A gdyby ktos chcial zarzucic, ze jak to jest ze oddalam mame do domu opieki to moze dodam, ze jestem niepelnosprawna i sama mam opieke. A pisac ze skarga to nie ma faktycznie do kogo, bo nikt nie odbiera albo nawet nie ma numeru poza numerem recepcji. A pladrowanie szafek to dodatkowa obrzydliwa sprawa. Ukradziono mojej mamie wiele pieknych rzeczy, ktore jej kupilam.

Słowa kluczowe