Góry dla seniora: jak się przygotować i które trasy wybrać?

Góry dla seniora: jak się przygotować i które trasy wybrać?
Drukuj Skomentuj

Marzy Ci się wycieczka w góry? Wbrew pozorom wyprawy górskie są nie tylko dla wysportowanych osób! W Polsce jest wiele szlaków pięknych, a jednocześnie niezbyt wymagających. Góry to idealna destynacja na wakacyjną podróż albo wycieczkę weekendową. Przeczytaj, jak się przygotować do wyprawy w góry i które trasy wybrać na wycieczkę dla seniora.

Pamiętaj, że wakacje nie muszą kosztować fortuny! Zobacz: Zapłać mniej za wakacje! Zniżki dla seniorów

 

 

Mierz siły na zamiary


Przed wybraniem się na szlak warto poważnie zastanowić się nad swoją kondycją. Bo choć niektóre trasy są uznawane za “łatwe”, osoby nieprzyzwyczajone do spacerów i wysiłku mogą mieć z nimi trudności. Dlatego przed wybraniem się w góry warto zadbać o swoją kondycję fizyczną na spacerze, rowerze i uprawiając sport. Sprawdź propozycje aktywności fizycznych dla seniorów:

 

Najlepsze sporty wodne dla seniorów

Pilates

Choreoterapia

Slow Jogging

Nordic Walking

 

W razie wątpliwości warto też poradzić się lekarza, czy wycieczka w góry jest dobrym pomysłem przy konkretnych dolegliwościach.

 

Jak się przygotować do wyprawy w góry?


Niektóre z poniższych porad mogą wydawać się oczywiste. Upewnij się jednak, by nie pominąć żadnego z podpunktów - odpowiednie przygotowanie nie tylko uchroni Cię przed problemami w trasie, ale też zapewni Ci komfort.

 

 1. Sprawdź prognozę pogody. Pogoda w górach jest zmienna, a nawet zwykła mżawka może znacznie utrudnić przejście trasy (np. sprawiając, że kamienie będą śliskie).
 2. Dokładnie zaplanuj trasę. Zapoznaj się z poziomem trudności trasy i przewidywanym czasem na przebycie jej. Pamiętaj o tym, że kolory szlaków wcale nie oznaczają ich stopnia trudności - to mit!
 3. Poinformuj o swoich planach znajomych, krewnych lub recepcję hotelu, w którym nocujesz. Daj znać, jaką trasę wybierasz i na którą godzinę planujesz wrócić. W razie nieszczęśliwego wypadku pozostawienie takiej informacji może nawet uratować Ci życie!
 4. Upewnij się, że masz ze sobą naładowany telefon oraz zapisane numery służb ratunkowych. Nawet jeśli wybierasz się w góry w celu wyciszenia się, zdrowy rozsądek nakazuje zabrać ze sobą komórkę (i ewentualnie powerbanka przy słabej baterii).
 5. Przygotuj odpowiednie ubranie:

 

 • buty - trekkingowe, wygodne, rozchodzone już wcześniej;
 • skarpetki - do butów trekkingowych wyższe i nieco grubsze;
 • ubranie - sportowe, wygodne, najlepiej termoaktywne; na wyprawę w góry najlepiej ubierać się “na cebulkę”;
 • kurtkę przeciwdeszczową - nawet w słoneczne dni warto mieć ją przy sobie;
 • nakrycie głowy - potrzebne zwłaszcza latem, najlepiej z daszkiem;


6. Spakuj wszystkie potrzebne rzeczy. Na letnią wyprawę w góry najlepiej zabrać ze sobą:

 

 • mapę,
 • dokumenty i pieniądze,
 • telefon (i ewentualnie powerbank),
 • mini apteczkę (a w niej m.in.: opatrunki, plastry, leki przeciwbólowe),
 • krem przeciwsłoneczny,
 • chusteczki odświeżające lub płyn do dezynfekcji rąk,
 • woreczek na śmieci,
 • jedzenie i napoje;

* mogą też Ci się przydać: kijki - do odciążenia kolan przy schodzeniu z góry;

 

Góry dla seniora: które trasy wybrać?


Na wycieczki dla seniorów zwłaszcza poleca się Góry Świętokrzyskie i Pieniny. Są tam trasy, które zachwycają widokami, a jednocześnie są dosyć łatwe do przejścia. Są to więc idealne miejsca na wyprawy dla seniorów, jak też rodzin z dziećmi.

Amatorzy górskich wycieczek chętnie wybierają też Bieszczady. Z łatwiejszych tras poleca się m.in. wyprawę na Połoninę Wetlińską (1255 m n.p.m.), na Połoninę Caryńską (1297 m n.p.m.) albo na Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.)


Również w Tatrach znajdziemy propozycje, które zaciekawią aktywnych seniorów. Od wycieczek dolinami (Chochołową, Kościeliska, Białego), po trasy prowadzące w nieco wyższe rejony, np. na Rusinową Polanę czy Sarnią Skałę.


Pamiętaj jednak, że “łatwe” to pojęcie względne. Przed wyprawą koniecznie zorientuj się nie tylko na jaką wysokość wznosi się dany szczyt, ale też czy po drodze są kamienie, piach, łańcuchy, itp.

 

 

Które miejsca w Polsce są Twoje ulubione? Przeczytaj: Morze, góry czy Mazury? Najlepsze wakacje dla seniora!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe