Hortiterapia dla seniorów - leczenie za pomocą ogrodów
Hortiterapia to terapia ogrodem, która bazuje na naturalnej potrzebie kontaktu z naturą. Może być stosowana w formie czynnej, w postaci uprawiania i pielęgnacji roślin lub biernie - poprzez obserwację.
Hortiterapia ma korzystny wpływ na zdrowie, stan umysłowy i emocjonalny. Ta metoda terapii znalazła swój początek w starożytnym Egipcie, gdzie kapłani i lekarze zalecali spacery po ogrodach. Sam Hipokrates uważał, że przyroda jest lakarstwem w każdej chorobie.
Dlaczego przebywanie w ogrodzie nas uszczęśliwa?
Natura daje nam poczucie bezpieczeństwa i spokoju, co znacznie ułatwia odzyskanie sił i zdrowia. Warto zwrócić uwagę na teorię 'przeciążenia i pobudzenia', z której wynika, że rośliny wpływają na zachowanie równowagi wewnętrznej i obniżanie pobudzenia, spowodowanego czynnikami współczesnej cywilizacji w postaci hałasu, natłoku informacji i obrazów.
Ponadto, otaczająca nas zieleń doskonale stumuluje wszystkie zmysły. Wedug naukowców, bakterie zawarte w glebie pobudzają wydzielanie się w organizmie człowieka serotoniny, zwanej także hormonem szczęścia. Substancja ta oddziałuje na procesy trawienne, sen oraz sprawnośc seksualną. Można więć śmiało powiedzieć, że praca w ogrodzie daje szczęście.
Podczas tego rodzaju terapii uczestnicy otwierają się, śmieją i bawią jak małe dzieci. Przejdź do artykułu: Choreoterapia na utrzymanie aktywności fizycznej w podeszłym wieku
Komu polecana jest hortiterapia?
Najlepiej sprawdzi się w leczeniu chorób związanych z niepełnosprawnością po wypadkach, czy udarach. 'Zielona terapia' wspiera także osoby starsze oraz pacjentów cierpiących na choroby psychiczne i wszelkiego rodzaju uzależnienia. W niektórych państwach, prace w ogrodzie stanowią jeden ze sposobów resocjalizacji więźniów.
Niektórzy twierdzą, że argumentem przeciwko stosowaniu tej metody może być nadmierne przeciążenie organizmu w czasie pracy oraz niebezpieczne czynniki takie jak uczulające rośliny, które mogą zawierać również toksyczne związki. Na szczęście nie mają one pokrycia z rzeczywistością, ponieważ terapia nie jest szkodliwa dla pacjentów. Ogrody będące placówkami terapeutycznymi są bowiem projektowane w taki sposób, że nie zawierają tych niebezpiecznych gatunków roślin. Ich indywidualizacja dotyczy zwykle szerokości ścieżek, czy specjalnie podwyższonych grządek dla niepełnosprawnych.
Wdrażanie hortiterapii w życiu codziennym
Pomijając korzystną rolę wysiłku fizycznego, hortiterapia pomaga jeszcze zachować równowagę psychiczną, zmniejsza stres i poprawia koncentrację. Jeśli więc posiadamy działkę, kawałek ogrodu lub balkon - powinniśmy pomyśleć o hodowaniu roślin. Praca w ogrodzie nie należy do ciężkich zajęć, a poza tym można ją dozować w taki sposób, aby nie sprawiała zbyt dużego obciążenia dla organizmu.
Seniorzy zażywają bowiem wiele leków, które powodują uszkodzenia wątroby, dlatego przejrzyj artykuł: Zioła dla seniorów
Jakie są inne zalety terapii ogrodem?
Hortiterapia może obejmować prace związane z uprawą i pielęnacją roślin w oranżeriach, szklarniach oraz hodowanie roślin doniczkowych wewnątrz pomieszczeń. Oprócz tego, wykorzystuje się także czynności florystyczne, polegające na tworzeniu bukietów lub wykonywaniu stroików okolicznościowych. Z kolei bierna terapia ogrodem polega na oglądaniu kwiatów, sadzonek, wąchaniu, dotykaniu, czy spacerach po ogrodzie.
Do innych zalet hortiterapii należy kształtowanie poczucia odpowiedzialności. Terapia daje spełnienie i sprawia, że ludzie czują się potrzebni, a ponadto uczy również dokładności i cierpliwości. Prace w ogrodzie są też nauką planowania pracy i jej etapów. Dzięki pielęgnacji i uprawie roślin możemy nauczyć się komunikacji, a także współpracy z innymi ludźmi. Dodatkową zaletą pracy z roślinami jest kreatywne spełnienie oraz wyrażenie własnej osobowości.