Idealny dom dla seniora - postaw na wygodę i bezpieczeństwo!

Idealny dom dla seniora - postaw na wygodę i bezpieczeństwo!
Drukuj Skomentuj

Okres emerytury oznacza dla seniorów utratę obowiązków zawodowych, które do tej pory nadawały rytm ich codziennemu życiu. Warto w tym czasie pomyśleć o nowym domu dla osoby starszej, który całkowicie spełni jej oczekiwania i zapewni wygodę przez kolejne lata tego wyjątkowego czasu. 

Jaki powinien być dom dla seniora?

 

Musi on być przede wszystkim wygodny i nie stwarzający żadnych barier oraz ograniczeń. Wnętrze powinno zostać urządzone w taki sposób, aby lokator czuł się tam komfortowo i bezpiecznie. Starsza osoba potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, aby móc się wygodnie poruszać, więc istotną rolę odgrywa zagospodarowanie pomieszczeń i ich ułożenie w budynku.

 

Bez barier architektonicznych...

 

Szczegóły, które dla młodych osób nie mają żadnego znaczenia, mogą być przeszkodą dla seniorów. Dlatego, przy wybieraniu projektu domu unikajmy schodów, wysokich stopni, śliskich podłóg, źle urządzonych łazienek, czy kuchni. Do najważniejszych aspektów codziennego życia należy przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo.

 

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie więc postawienie małego, jednopiętrowego budynku o powierzchni od 60 do 80 m2.  Parterowy plan wyeliminuje konieczność zamontowania schodów. W takim domu wszystkie pomieszczenia będą rozmieszczone obok siebie, dzięki czemu osoba w podeszłym wieku będzie miała możliwość swobodnego przemieszczania się.

 

Własna przestrzeń na świeżym powietrzu

 

Każdy emeryt z pewnością ucieszy się z posiadania własnego kawałka przestrzeni, gdzie będzie mógł napić się herbaty, posłuchać śpiewu ptaków, czy po prostu się odprężyć. W ogrodzie powinno znajdować się dużo zieleni, ozdobnych drzewek i kwiatów. Takie miejsce pozwoli seniorowi oderwać się od rzeczywistości, uspokoi go i zrelaksuje. Dodatkowo, taka przestrzeń może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu na doglądaniu i pielęgnowaniu roślin ogrodowych. 

 

Może być stosowana w formie czynnej, w postaci uprawiania i pielęgnacji roślin lub biernie - poprzez obserwację. Zobacz artykuł:

 

Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania

 

Kolejnym ważnym aspektem są koszty utrzymania domu jednorodzinnego. W żadnym wypadku nie mogą one być wysokie. Dlatego, dobrym pomysłem jest zastosowanie nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań, które w żaden sposób nie będą przynosić zbędnych wydatków. 

 

Obniżenie strat ciepła i kosztów eksploatacji?

 

W tym celu najlepiej na początku pomyśleć o dokładnym dociepleniu ścian zewnętrznych, zastosowaniu dodatkowej warstwy izolacyjnej stropodachu, czy pogrubieniu warstwy izolacji w podłodze na gruncie. Doskonale sprawdzi się także zamontowanie okien o niższym współczynniku przenikania ciepła z ramami wielokomorowymi, zainstalowanie rolet zewnętrznych oraz kolektorów słonecznych, czy pomp ciepła.

 

Wykorzystanie powyższych rozwiązań pozwoli nam na zminimalizowanie kosztów ogrzewania, lepszą charakterystykę energooszczędną budynku mieszkalnego, zwiększenie wartości budynku mieszkalnego na rynku wtórnym, jak również na komfort cieplny w odpowiednio zagospodarowanych pomieszczeniach.

 

Sprawdzenie stanu instalacji energetycznej

 

Jeśli planujemy zakup lub wynajem domu dla seniora, powinniśmy najpierw sprawdzić stan instalacji energetycznej. Będzie to gwarancją bezpieczeństwa oraz przyjemnego użytkowania wszystkich sprzętów domowych, bez obawy o ich awarię. Dobrze zaprojektowana instalacja wytrzyma obciążenie nowymi sprzętami, lecz starsze domy mogą być wyposażone w niskiej jakości przewody niewytrzymujące wymagań dzisiejszych sprzętów, co może doprowadzić do przegrzania instalacji, a w ostateczności nawet do pożaru.

 

Czy wiesz jak wygląda życie seniorów w Polsce?

 

Ceny domów dla seniora

 

Ceny domów jednorodzinnych i parterowych zależą od powierzchni działki, lokalizacji oraz zastosowanych w trakcie budowy rozwiązań. Wahają się od 100 do 500 tyś lub drożej, w zależności od standardu. Znacznie więcej zapłacimy za dom jednorodzinny w centrum Warszawy, niż za ten zlokalizowany w pobliskiej wiosce. Obecnie, jest wiele budynków mieszkalnych na sprzedaż, także każdy senior powinien znaleźć wariant odpowiadający swoim oczekiwaniom. Do wyboru są domy od osób prywatnych lub całkiem nowe od dewelopera.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe