Ile kosztuje opiekunka do osoby starszej?

Ile kosztuje opiekunka do osoby starszej?
Drukuj Skomentuj

Europejskie społeczeństwo coraz bardziej się starzeje i staje przed nowymi wyzwaniami związanymi z dużą liczbą seniorów. Często takimi ludźmi są osoby samotne i schorowane, którzy nie mają rodziny lub których najbliżsi mieszkają daleko od nich. Ile kosztuje opiekunka do osoby starszej?


Jaki jest koszt zatrudnienia opiekunki do osoby starszej?

 

Gdy zastanawiamy się nad zatrudnieniem opiekunki osoby starszej, powinniśmy wziąć pod uwagę koszty wynajęcia takiej osoby. Pierwsze pytanie brzmi: ile godzin dziennie potrzebujemy pomocy opiekunki? Możemy potrzebować opieki nad seniorem tylko kilka godzin dziennie- np. gdy pracujemy, lub potrzebujemy gdzieś wyjść. Stawki godzinowe za opiekę w dni powszednie wynoszą około 13-16 złotych, a w weekendy stawka wynosi nawet 20 złotych za godzinę. Jeśli zdecydujemy się na całodobową opiekę i na to, aby opiekunka zamieszkała z naszym seniorem, trzeba zapłacić jej miesięczną pensję, a ta może wynosić 2500- 3000 złotych miesięcznie.

 

Jest to kwota netto, czyli kwota, którą na rękę płacimy opiekunce. Do tego trzeba dodać podatek oraz koszty ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Opiekunki można szukać na własną rękę. W Internecie wiele jest ogłoszeń, oferujących pomoc w opiece nad osobą starszą. Możemy również skorzystać z pomocy agencji opiekunek. To rozwiązanie bezpieczne, bo agencja zatrudnia najczęściej osoby z doświadczeniem, kompetencjami i referencjami.

 

Agencja może nam zaproponować pomoc doraźną (np. na czas wyjazdu wakacyjnego) lub stałą, całodobową opiekę. Wiele osób decyduje się także na zatrudnienie opiekunek z Ukrainy. Wybierając takie rozwiązanie, należy zrealizować formalności. W pierwszej kolejności trzeba udać się do urzędu pracy i złożyć oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Z opiekunką można podpisać umowę o pracę lub wybraną umowę cywilnoprawną.

 

Sprawdź także: Depresja u Seniora. Jak opiekunka może pomóc?

 

Czym zajmuje się opiekunka seniora? 

 

Wśród obowiązków dotyczących opieki nad seniorem należy wymienić:

 

– pomoc w utrzymaniu czystości i higieny seniora. Opiekunka pomaga podopiecznemu w codziennym myciu ciała, włosów, korzystania z toalety, zmiana pieluchomajtek i pielęgnacja skóry,

 

– pomoc w przyjmowaniu posiłków,

 

– pomoc i asekuracja w poruszaniu się, najczęściej w trakcie siadania oraz wstawania,

 

– podawanie leków seniorowi wcześniej przygotowanych przez pielęgniarkę,

 

– spędzanie z seniorem wolnego czasu, aktywizowanie go, towarzyszenie podczas oglądania tv, czytanie książek, wspólne spacery, zachęcanie seniora do pielęgnowania swojego hobby i spotkań towarzyskich.

 

Opiekunka ma również obowiązki dotyczące prowadzenia gospodarstwa domowego takie jak:

 

– robienie zakupów spożywczych oraz innych potrzebnych do codziennego życia (środki czystości, kosmetyki, pieluchomajtki, itp.),

 

– opłacanie rachunków i innych należności seniora,

 

– pilnowanie kalendarza seniora- np. wizyt lekarskich,

 

– utrzymywanie czystości w domu, w miejscach codziennego życia (nie dotyczy to np. strychu, garażu czy piwnicy).

 

Opiekunka nie może wykonywać czynności należących do pielęgniarek. Nie powinna więc robić zastrzyków, zmieniać opatrunków na otwartych ranach (np. odleżyny), badać poziomu cukru specjalistycznym glukometrem, sama podawać leków seniorowi.

 

 

 

Sprawdź również: Domy seniora czy opiekunka?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!