Ile kosztuje pobyt w domu opieki

Ile kosztuje pobyt w domu opieki
Drukuj Skomentuj

Domy opieki to miejsca oferujące pomoc osobom, które z różnych względów nie mogą same o siebie zadbać. Jednak zamieszkanie w takim ośrodku jest odpłatne. To, ile kosztuje pobyt w domu opieki zależy od kilku czynników.

Osoby, które z racji wieku czy niepełnosprawności nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki lub warunków bytowych w miejscu swojego zamieszkania, mogą starać się i przydzielenie miejsca w domu pomocy społecznej. Celem placówki jest świadczenie usług wynikających z indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Dowiedz się na jakich zasadach przydzielane są miejsca w domach opieki, wejdź: Jak załatwić dom opieki?

Opieka nad osobami starszymi w domach pomocy społecznej jest odpłatna - do wysokości średniego kosztu utrzymania przez miesiąc. W zależności od zasięgu ośrodka stawkę ustala wójt (lub burmistrz czy prezydent miasta), starosta albo marszałek. Decyzje są publikowane do końca marca każdego roku w wojewódzkich dziennikach urzędowych.

Ile kosztuje pobyt w domu opieki? Średni mięsieczny koszt waha się w granicach 2,5 tysiąca złotych. Koszt pobytu w domu opieki reguluje mieszkaniec, ale opłaty nie mogą przekraczać 70% procent jego dochodu. Oprócz tego na utrzymanie penjsonariuszy przeznaczane są dotacje. Bywa, że suma opłat mieszkańca i dotacji jest niewystarczająca, dlatego różnicę pokrywają samorządy.

Warto pamiętać, że odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej ponoszą głównie mieszkańcy. Jeśli jednak senior nie może wnosić opłat, do pokrycia należności w dalszej kolejności zobowiązani są małżonkowie, zstępni przed wstępnymi i gmina, z której skierowano pensjonariusza domu opieki.


Alternatywą dla domu pomocy społecznej jest prywatny dom opieki. Poznaj różnice, zobacz: Prywatne a państwowe domy opieki

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (36)

 • LUCIOLA
  odpowiedz

  A co z osobami bezdzietnymi....niską emeryturą?
  Mają iść w najgorsze warunki i po cichu czekać na śmierć?

 • Yvonne
  odpowiedz

  Koleżanki teściowa była w Dziwnowie w prywatnym domu opieki. Koszt około 4,5 tys. Po trzech miesiącach zabrali ją z stamtąd. Powodem, wysoki koszt, zła opieka. Kobieta będąc już w domu (pierwszy dzień) wciąż dużo jadła, skończyło to się tym, że znalazła się w szpitalu. Po uratowaniu jej życia, lekarze po dokładnych badaniach powiedzieli, że powodem jej osłabienia było niedożywienie. Tak karmili ją w tym prywatnym domu opieki. Wizyty, dopiero po wcześniejszym powiadomieniu placówki, do pokoju nie można było wejść, tylko w świetlicy odwiedziny. 4,5 tys!!! Dodatkowe opłaty za leki, piluchomajtki, wizyta lekarza-specjalisty
  Tak wygląda prywatna opieka. Proszę najpierw dokładnie sprawdzić placówkę.

 • Katarzyna
  odpowiedz

  Proszę Państwa Proszę nie mylić pojęć i nie generalizować. DPS a DPS się bardzo różnią Proszę zwrócić uwagę na ilość osób Terapeutów Rehabilitantów i co oni robią ,jaki jest ich zakres a też postęp mieszkańców DPS. Ja uważam z własnego doświadczenia że prywatne domy pomocy, pod warunkiem że nie prowadzą tego komercyjni właściciele,. są najlepsze .Sama oddałam z wielkim bólem mamę ,do prywatnego gdzie jest 50 mieszkańców , pielęgniarki, opiekunki,4 rehabilitantki, właściciele życiowi. SUPER mama odżyła.

  • Waldemar

   Gratuluję.
   A gdzie Pani znalazła taki wspaniały dom opieki, ile Pani czekała na umieszczenie tam matki i ile to kosztuje?

 • Chwila refleksji
  odpowiedz

  No jasne. Życie jest takie niesprawiedliwe! Senior ma otrzymać opiekę 24/7 z pielęgniarką w sąsiednim pokoju, fizjoterapeutą, pokojówką, z 5-cioma posiłkami dziennie, których nie trzeba przygotować i po których nie trzeba zmywać, mieszkając w budynku którego nie musi remontować i opłacać prądu! Jemu się to po prostu należy!!!
  W takim razie, ja również chciałbym sobie zafundować nieustające wakacje najlepiej z całą rodziną (4 osobową). Aha! Żeby tylko wystarczyła na to moja pensja!
  Jeśli rodzina chce mieć "święty spokój" - musi płacić.
  Jeśli senior chce mieć obsługę - musi płacić.
  A tak w ogóle to się cieszmy! Najniższe wynagrodzenie znowu rośnie, pielęgniarka oczekuje 6k pensji, a energia elektryczna jest chyba najdroższa w Europie.

  • starszy pan

   Przydałaby się Panu refleksja, ale nad sobą.....

  • Maciek_g

   Zastanów się głupku o czym mówisz. Elementarna przyzwoitość nakazuje zadbać o ludzi starszych. Nawet zwierzęta opiekują się osobnikami starymi. Jaką masz gwarancję, że dzieci Cię nie zostawią samemu sobie i wówczas jedyną szansą na godne życie będzie DPS ? Samotność jest najgorsza. A oni przynajmniej mają do kogo usta otworzyć przed śmiercią.

  • Wdzięczny Rodzicom

   Jaki rozum taka treść.

 • biedota emerytalna
  odpowiedz

  senior pracował 35-50 lat po to aby dzieci jeszcze dopłacały do jego pobytu, Złodzieje jedne. Napewno nie dopuszczę do tego aby dzieci płaciły za mnie, to po wuj mamy wyliczane tak małe emerytury. Niech nieroby tj. pijaki, emerytura plus itp. mające mniej jak 35 lat pracy płacą.

 • maximusic@gmx.net
  odpowiedz

  poszukuje domu seniora dla 94 letniego staruszka, kapital miesieczny 9000 PLN

 • Izabella45
  odpowiedz

  Gdzie dom opieki kosztuje 2500zl? Prosze o namiar. U mnie w miescie 4 000zl.

 • TKM
  odpowiedz

  Po komentarzach widze ze tu chyba wszyscy czegosc nie rozumieja. Dom seniora (szczegolnie prywatny) nie jest dla wszystkich, tak jak dla wszystkich nie jest apartament w Warszawie, czy dom z garazem i ogrodem w Sopocie lub nowy mercedes. To jest luksus niestety i tak to nalezy traktowac. Jak kogos nie stac zeby oddac matke,ojca,wujka do takiego domy to moze sie zajac opieka sam i wtedy koszt jest zerowy.

  • TKM

   Do Marek,
   Od razu ignorant.... takie slowa
   Marek ja sam sie opiekuje rodzicem to uwaza ze to kosztuje fortune (bo swoja prace poswieca)
   A jak znajdzie placowke to uwaza ze ta to wyzskuje klienta bo mamusia/tatus tylko zje talerz zupy dziennie.

   hmmmmm, punkt widzenia widze zalezy od punktu siedzienia

  • Marek

   Zerowy? Trzeba, ignorancie, rzucić pracę, jeśli pacjent wymaga stałej opieki osób trzecich.

  • Tkm

   Czy ja wiem czy taki zerowy jednak trzeba się schylac do starszej osoby myjąc te osobę lub wycierac, zakładać ciuchy i pampersy to nie jest takie łatwe mając 65 lat zajmuje się mama w wieku 96 i to nie jest takie łatwe to nie jest koszt zerowy tylko wyczerpujące

  • MK1

   Tu nie chodzi, aby kogoś oddać. Babci się na starość w głowie poprzewracało i wymyśliła sobie dom seniora. Starość nie jest piękna.

  • XXB

   Naprawdę? zerowy?

 • Jula
  odpowiedz

  Ta prywatna opieka to skandal wyzysk oszustwo bezdusznosc. Wystarczy tylko zapoznać sie z tematem.

  • TKM

   A konkrety jakies?. Zglosila to Pani gdzies ? Bo ktos swiadomy przestepstwa sam bierze w nim udzial.

 • Prywatna opieka
  odpowiedz

  Prywatne domy seniora powinny być często kontrolowanego oferta nie pokrywa się z rzeczywistością. Czasem takie domy działają bez zgody UW i ikt nie wie co się dzieje za zamkniętymi drzwiami.

 • Iga
  odpowiedz

  Jeśli średni koszt utrzymania Seniora wynosi 2.500 zł, to jak się do tego maja ich emerytury? Tyle powinna wiec logicznie wynosić najniższa.

  • Tadeusz

   Hahaha! 2500zł?!! W Poznaniu to jest 4500zł!

  • TKM

   to pracowala przez 35 czy 40 lat? ile odlozyla na emeryture?. jak sie dokladnie przyjzec tym struszka co tak biadola to sie pozniej okazuje ze jeden z drugim pol zycia spedzila na L4, rencie albo bezrobotnym. skladka na zus to kolo 19% . zakladajac srednio ze na emeryturze zyje sie 16 lat (76 -60 lat) a pracuje sie 40 lat to (bez uwzgeldnienia oprocentowania) skladki powinny dac tylko kolo 800 zl a minimalna emerytura i tak wynosi powyzej 1000. z pustego to i salomon nie naleje. ale wiekszosc ludzi nie potrafi prosto dodawac niestety.

  • Anna

   Bardzo trafne spostrzezenie Pani Igo. Bo dlaczego rodzina ma doplacac do staruszki/staruszka, ktora przez 35, 40 lat pracowala chcac zapewnic sobie starosc i nie obciazac swoich bliskich. Ale w naszym kraju to jest nierealne,bo wszyscy dobrze wiemy jakie emerytury maja ci ludzie.

 • Paweł
  odpowiedz

  Zawsze można starać się o dofinansowanie części pobytu z ramienia NFZ. Działa to też w prywatnych placówkach, wiem że jest tak w domu opieki Finezja w Dąbrówce.

 • księgowa
  odpowiedz

  Widać, że tyle orientujecie się w temacie, jak w ortografii-żałosne. Ale do oczerniania Państwa to pierwsi jesteście.

  • Realista

   Ja Państwa nie oczerniam. Zawsze piszę PRAWDĘ o obrzydliwych oszustach politycznych i hierarchicznych KRK. to ich układy biznesowe,postępowania prowadzą do tego jak funckjonuje moja OJCZYZNA od roku 1980. WSTYD WSTYD.

 • nie zlodziej
  odpowiedz

  Jak widac panstwo jest zlodziejem.

 • polak
  odpowiedz

  zalosne w domu opieki 2,5tys. KOSZTUJE zycie seniora a emerytury Czat rety dostaje po 750 zl czy 1200 wiec widac jak panstwo samo siebie oszukuje jakis czas temu jeden Madry politk za 500zl na miesiac zyl.
  robia z nas idiotow I tyle.
  na domach opieki jasno widac ile potrzebnej jest renty Czat emerytury a panstwo nas okrada.
  Malo tego zakladamy ze emerytury,rencista ma 1000zl z tego biota 70 procent to jest 700zl
  brakujaca czesc 1800zl musi doplacic maz/zona /dzieci .
  wiec sie pytam jak maz Czat zona ma doplacic jak dostaje rowniez 1000zl co ztego zabiora ,jak I tak do 2,5tys ma zamalo,
  dzieci ktore zarabiaja najnizsza krajowa I maja na utrzymaniu dzieci ? dobrze jak rodzina duza a co jak jest tylko 1 dziecko?
  robia nas w balona jak sie da z emerytury
  to skoro minimum 2,5tys zeby godnie jakos zyc potrzebnej to niech teraz ktos mi wytlumaczy jak maja ludzie zyc za te jalomuzne co dostaje po 40 latach pracy.

  ja worm jedno napewno nie Bede zerowal na dzieciach na starosc pujde sobie do takiego domu niech mi panstwo zapewni godna starosc I niech wezma SE ta emeryture I wsadza gdzies.

 • bas
  odpowiedz

  Średni koszt utrzymania 2,5 tys??? a najniższa krajowa 2tys!!! a dochód na osobę w rodzinie 760zł! za tyle muszą żyć ludzie bo państwo uważa, że to musi im starczyć...ale dziadek stary lub babcia to już ponad 3 razy tyle potrzebuja na życie!!! hahaha , farsa i pośmiewisko z ludzi robią!

  • s.c

   koszt 2,5 tysiąca netto a dochód 2 tysiące brutto

 • Jan Fenzlan
  Jan Fenzlan
  odpowiedz

  A jakie emerytury? Zusowsko rządowa Hańba !

 • Marek
  odpowiedz

  chcię się zarejestrować; szukam odpowiedniego domu seniora

  • malyedu

   Udało się?

Słowa kluczowe