Jak chronić mózg przed starzeniem?

Jak chronić mózg przed starzeniem?
Drukuj Skomentuj

Po 65 roku życia rozpoczyna się proces starzenia się mózgu. Odpowiada za to zmniejszenie aktywności fizycznej i samotność. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym seniorzy mogą zachować sprawność mózgu na dłużej. Przeczytaj, by dowiedzieć się, co zmienić w swoim życiu, by zachować sprawność mózgu na dłużej!

Naukowcy twierdzą, że osoby, które były aktywne fizyczne, później cieszyły się lepszym samopoczuciem i były usatysfakcjonowane swoim życiem.

 

 Seniorzy nie uprawiali sportów ekstremalnych, a wszystkie sporty były dostosowane do ich możliwości i wieku. Były to między innymi  jogging, pływanie, jazda konna czy prace w ogrodzie.

 

Jakie są przyczyny starzenia się mózgu?

 

Najczęściej za tym procesem stoi zwyrodnienie komórek nerwowych w mózgu, choroby układu nerwowego wywołane przez różnego rodzaju schorzenia i obrażenia. Inne przyczyny kurczenia się mózgu wiążą się z długotrwałym stresem, ale też chorobami mózgu. 

 

Co zrobić, by uchronić się przed demencją?

 

Towarzystwo – eksperci twierdzą, że samotność ma ogromny wpływ na starzenie się mózgu. Zadbaj zatem o towarzystwo! Jeśli nie masz możliwości częstych spotkań z rodziną, spróbuj wziąć udział w zajęciach klubu seniora, warsztatach lub tematycznych spotkaniach i utrzymaj kontakt z seniorami w swoim wieku!

 

Aktywność fizyczna – zadbaj o kondycję, w końcu sport to zdrowie!

Dieta – zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne. W diecie seniora nie może zabraknąć białka, witamin i minerałów, które poprawiają również działanie mózgu.

 

Hobby – rozwijaj swoje hobby lub znajdź nowe zainteresowania, by pobudzać mózg, rozwijać talenty i zdobywać nowe znajomości.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!