Jak ćwiczyć umysł?

Jak ćwiczyć umysł?
Drukuj Skomentuj

Przysłowie głosi, że „W młodym ciele, młody duch”, ale nasza kondycja psychiczna też jest bardzo ważna kiedy chcemy jak najdłużej zachować młodość. Dopiero połączenie jednego z drugim przyniesie znakomite rezultaty, dlatego tak ważna jest troska nie tylko o ciało, ale i o nasz umysł.

1. Mniej stresu


Stres stał się nieodłącznym towarzyszem naszego życia, niestety odbija się to na jego jakości. Kiedy jesteśmy zestresowani cierpi na tym cały nasz organizm. Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest bardzo ważna. Nie chodzi tu o to, żebyś niczym się nie przejmowała, nie martw się tym, na co nie masz wpływu. Bo jeśli denerwujesz się np. brzydką pogodą w dniu ważnego przyjęcia, zespujesz humor sobie i innym a pogody i tak nie zmienisz.

 

2. Znajdź czas na lekturę


Nawet jeśli już nie pracujesz zawodowo nie odkładaj książek na półkę. O wiele lepszym rozwiązaniem, zamiast oglądania nudnego serialu, jest przeczytanie książki, na którą nigdy nie miałaś czasu. Wiele radości może sprawić powrót do ulubionych lektur z dzieciństwa.

 

3. Ćwicz umysł

 

Nie myślę tu tylko o rozwiązywaniu krzyżówek lecz też o grze w szachy albo scrable. Jeśli masz wnuki, możecie w ten sposób doskonale się bawić, przy okazji zdobywając nową wiedzę o świecie. Na naukę nigdy nie jest za późno.

 

4. Porozmawiajmy


W codziennym pośpiechu brakuje nam czasu na rozmowę. Nie chodzi tu o wymianę informacji typu: co będzie na obiad, kto zapłaci rachunek za elektryczność. Spróbuj porozmawiać z kimś bliskim o swoich marzeniach i planach, o tym co sprawia wam przyjemność.

 

5. Zaprzyjaźnij się z bliskimi


Jeśli Twoje relacje z dziećmi nie były najlepsze albo mało przypominały przyjacielskie, spróbuj to naprawić. Wybierz się z córką czy synem na zakupy albo do kawiarni. Porozmawiajcie od serca i spróbujcie inaczej spojrzeć na wasze sprawy.

 

6. Młodsza dzięki wnukom


Nie będziemy absolutnie namawiać Cię do tego, byś zaczęła grać w piłkę z nastoletnim wnuczkiem. Bądź dla niego osobą, na którą zawsze może liczyć. Oczywiście nie chodzi tu o kieszonkowe ale o czas poświęcony młodemu człowiekowi. Jeśli wysłuchasz go i spróbujesz doradzić nie krytykując każdej jego decyzji, obydwoje wprowadzicie do waszych relacji zaufanie i bliskość. Na pewno zaprocentuje to w przyszłości.

 

7. Naucz się wybaczać


Nie wiem czy istnieje w życiu coś trudniejszego niż wybaczenie. Jednak chowając w sercu żal i urazę, krzywdzimy przede wszystkim siebie. Jeśli postaramy się zapomnieć o dawnych krzywdach, to wówczas poczujemy jakby ktoś zdjął nam z serca ciężki kamień.

 

8. Nie zapominaj o marzeniach


Nawet jeśli są szalone czy banalne. Całe życie marzyłaś o dalekiej podróży albo o pięknym pierścionku? Jeśli tak, to zastanów się jak mogłabyś zrealizować swoje marzenie . Może wystarczy odłożyć co miesiąc trochę pieniędzy lub poprosić kogoś o pomoc?

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe