Jak długo czeka się na miejsce w domu opieki?

Jak długo czeka się na miejsce w domu opieki?
Drukuj Skomentuj

Domy opieki cieszą się coraz większą popularnością. Wielu samotnych, schorowanych seniorów trafia tam, by zyskać najlepszą medyczną opiekę i poznać nowych ludzi. Jak długo czeka się na miejsce w domu opieki? Jak przyspieszyć czas oczekiwania na miejsce w domu opieki? Odpowiadamy.

Publiczny dom opieki – czas oczekiwania na miejsce


Publiczne domy opieki są zdecydowanie tańsze od prywatnych domów opieki, więc czas oczekiwania na miejsce jest znacznie dłuższy. Warto wiedzieć, że w miejscach szczególnie zaludnionych, czas może jeszcze bardziej się wydłużyć, gdyż zainteresowanie pobytem w domach opieki z roku na rok rośnie. Średni czas oczekiwania na miejsce to około pół roku. Jednak warto wiedzieć, że jeśli lista jest długa, to czas oczekiwania na miejsce w publicznym domu opieki może wydłużyć się nawet do 2-3 lat. Co ciekawe, lista nie jest stała, gdyż w trakcie oczekiwania seniora oczekującego na miejsce mogą wyprzedzić osoby, które bardziej potrzebują opieki i to one dostaną pokój w placówce.

 

Czytaj także: Dom seniora - który wybrać? Prywatny a państwowy

 

Dom opieki – kto ma pierwszeństwo w przyjęciu do domu opieki?


Okazuje się, że niektóre osoby mają pierwszeństwo w przyjęciu do domu opieki. Zgodnie z prawem pierwszeństwo przyjęcia do placówki mają kombatanci wojenni oraz osoby represjonowane. Jednak w praktyce pierwszeństwo mają osoby chore, które zamiast trafić do ośrodków dla osób chorych, trafiają do ośrodków dla osób starszych, zlokalizowanych bliżej ich miejsca zamieszkania.

 

Sprawdź również: Pobyt w domu opieki - korzyści dla seniora

 

Prywatne domy opieki – czas oczekiwania


Choć na pobyt w prywatnych domach opieki nie mogą pozwolić sobie wszyscy, to do tego rodzaju placówek również jest długa kolejka. Czas oczekiwania wydłuża się, jeśli rodzina seniora wybiera wyższy standard. Ogólnie w przypadku prawnych domów opieki, jak i w publicznych domach opieki, czas oczekiwania uzależniony jest od zaludnienia regionu i liczby chętnych. Najpewniej czas oczekiwania będzie krótszy tam, gdzie za pobyt trzeba zapłacić sporo pieniędzy, gdyż niewiele rodzin stać na to, by opłacić seniorowi pobyt w placówce z pakietem przypominającym „all inclusive”.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!