Jak dobrze opiekować się osobą w starszym wieku?

Jak dobrze opiekować się osobą w starszym wieku?
Drukuj Skomentuj

Opieka nad osobą starszą wymaga poświęcenia, empatii oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem. Aby jednak w optymalny sposób wspierać swojego podopiecznego i poprawiać mu jakość życia każdego dnia - trzeba zachować równowagę pomiędzy czynnościami pielęgnacyjnymi, a swoim życiem.

Odpowiedzialność za stan zdrowia osoby starszej jest dla opiekuna niemałym obciążeniem, dlatego jeśli sprawujesz opiekę nad seniorem - pamiętaj o następujących wskazówkach, które pomogą Ci podołać obowiązkom.

 

Czy wiesz, jakie są potrzeby współczesnego seniora?

 

Ustalony harmonogram

 

Planowanie czynności na każdy dzień sprawi, że poczujemy kontrolę nad swoimi działaniami. Odnotujmy, które czynności wykonujemy sami, a które w towarzystwie naszego podopiecznego. Dokładny plan dnia staje się bardzo przydatny, zwłaszcza kiedy pod naszą nieobecność - seniorem zajmuje się ktoś inny.


Wsparcie to podstawa

 

Podczas opieki nad osobą starszą - starajmy się ją wspierać, a nie we wszystkim wyręczać. Jeśli stan zdrowia chorego pozwala na wykonywanie niektórych prac domowych, nie zniechęcajmy go od tego. Cieszenie się dobrą sprawnością fizyczną daje satysfakcję i poprawia samopoczucie podopiecznego. 


Ruch na świeżym powietrzu

 

Osoby w podeszłym wieku nie powinny podejmować intensywnych treningów, ale spacery, czy marsze z kijkami znacznie poprawią ich kondycję. Niektórzy seniorzy boją się podejmować aktywności ze względu na problem nietrzymania moczu, lecz i na to znajdzie się sposób. Zasugerujmy zakup produktów pochłaniających wilgoć. Obecnie, na rynku dostępne są wkładki urologiczne oraz majtki chłonne, które wchłaniają mocz tak efektywnie, że nawet większe nietrzymanie moczu pozwala na prowadzenie aktywnego trybu życia.

 

Zobacz także:

 

Coś dla intelektu...

 

W opiece nad seniorem ważne jest także zachowanie sprawności intelektualnej poprzez wzmacnianie jego umysłu rozmową, grę w szachy lub rozwiązywanie krzyżówek. Dobrym pomysłem będzie także udział w zajęciach na uniwersytecie trzeciego wieku.

 

Kontrola wydatków

 

Gdy zauważymy, że fundusz, jakim dysponuje senior nie wystarczy na zakup kolejnych środków higienicznych - postarajmy się dowiedzieć, z jakich form wsparcia finansowego może on skorzystać. Informacji na ten temat może udzielić np. lekarz albo pielęgniarka środowiskowa.

 

Zadbaj o siebie

 

Opiekun osoby starszej, aby mógł w pełni wywiązywać się ze swoich obowiązków - powinien pamiętać o regularnym wypoczynku. Nie należy lekceważyć oznak przemęczenia, ponieważ nagła niedyspozycja w pracy mogłaby zagrażać życiu podopiecznego, któremu trzeba np. codziennie podawać leki. Jeśli zaplanujemy wyjazd wypoczynkowy - ustalmy wcześniej, kto przejmie obowiązki na czas naszej nieobecności.

 

Warto dodać, że opieka nad osobą starszą wiąże się z szeregiem zadań, którym trzeba podołać, ale nie możemy tego robić kosztem swojego zdrowia, ponieważ to ono jest tutaj najważniejsze.

 

Przejdź do artykułu:

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe