Jak emeryci i renciści z nadpłatą mają rozliczyć PIT 2021?

Jak emeryci i renciści z nadpłatą mają rozliczyć PIT 2021?
Drukuj Skomentuj

Od 2021 roku emeryci i renciści, którzy mają nadpłatę podatku, rozliczają PIT w inny sposób. Z pomocą przychodzi Ministerstwo Finansów, które wyjaśnia, co powinni zrobić emeryci i renciści, którzy otrzymali PIT-11A zamiast PIT40-A. Przeczytaj, by dowiedzieć się jak rozliczyć PIT z nadpłatą w 2021 roku.

 

 


Ministerstwo Finansów wyjaśnia,  że emeryt lub rencista, który otrzymał PIT-11A zamiast PIT40-A, ma do dwie opcje:

 

  • po pierwsze, może on samodzielnie złożyć zeznania rocznego PIT - jeśli chce skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1 proc. podatku innej organizacji niż wskazanej w ubiegłym roku;

  • po drugie, emeryt bądź rencista "może nie robić nic". Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, w przypadku drugiej opcji urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla niego w usłudze Twój e-PIT, a 1 proc. podatku zostanie przekazane automatycznie na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP), którą emeryt wybrał w ubiegłym roku.


"Jeśli w ubiegłym roku nie wskazałeś organizacji, a w tym roku chciałbyś to zrobić lub zmienić swój ubiegłoroczny wybór i otrzymałeś PIT-11A - musisz wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego zeznanie roczne albo wskazać organizację w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT. Uwaga: nie składaj PIT-OP. Jeśli natomiast otrzymałeś PIT-40A - wówczas możesz skorzystać z formularza PIT-OP"
- wyjaśniono.

 

 

Sprawdź także: Najpiękniejsze kwiaty na balkon wiosną

 

PIT 2021 – zwrot nadpłaty


Zwrot nadpłaty podatku zostanie przelany przez urząd do 45 dni, jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT albo złożone przez ciebie w sposób elektroniczny. W przypadku zeznań składanych papierowo zwrot nastąpi do trzech miesięcy.

 

Czytaj także: Opiekun seniora - jak spełnić oczekiwania rodziny?


"Termin zwrotu nadpłaty liczy się od dnia złożenia zeznania. W przypadku zeznania automatycznie zaakceptowanego w usłudze Twój e-PIT termin 45 dni liczy się od 30 kwietnia" - podano.

 

Kiedy emeryt nie musi rozliczać PIT-u?


Jeśli emeryt, tak jak do tej pory, otrzymał od organu rentowego PIT-40A, nie musi rozliczać PIT pod warunkiem, że nie osiągnął w ubiegłym roku przychodów z innych źródeł i nie korzysta z ulg i odliczeń. Poinformowano, że w przeciwnym wypadku powinien do 30 kwietnia złożyć odpowiednie zeznanie roczne.

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!