Jak i gdzie szukać opiekuna dla seniora?

Jak i gdzie szukać opiekuna dla seniora?
Drukuj Skomentuj

W Twojej rodzinie jest senior, który potrzebuje pomocy? Nie jesteś w stanie zapewnić bliskiej Ci osobie starszej pełnej opieki? Zastanów się nad zatrudnieniem profesjonalisty. Sprawdź, jak wybrać najlepszą osobę do tego zadania oraz gdzie szukać opiekuna osoby starszej.

Sprawdź też: Opieka nad seniorem: gdzie szukać wsparcia?

 

Jak szukać opiekuna seniora?

 

Po pierwsze: zastanów się, kto Ci jest potrzebny


W zależności od tego, jakie potrzeby ma senior, wymagane od opiekuna kwalifikacje będą się różnić. Niektórzy poszukują osoby, która od czasu do czasu pomoże osobie starszej w obowiązkach domowych, a inni kogoś, kto będzie w stanie zajmować się ciężko chorym seniorem na stałe.

Dlatego najpierw zastanów się, jakiej pomocy potrzebuje senior. Obowiązkami opiekuna mogą być:

 

  • spędzanie z seniorem czasu,
  • pomoc w codziennych czynnościach (sprzątanie, gotowanie, zakupy, itd.),
  • nadzór nad przyjmowaniem leków,
  • zabiegi związane z utrzymaniem higieny osobistej, karmienie,
  • wykonywanie zabiegów medycznych (np. zastrzyki, masaże, fizjoterapia),

 

Może zainteresuje Cię też: Jak dobrze opiekować się osobą w starszym wieku?

 

Po drugie: sporządź kryteria doboru opiekuna


Na podstawie wymaganych kompetencji możesz sporządzić podstawowe kryteria, według których wybierzesz opiekuna. Będą się do nich wliczać m.in. doświadczenie i kwalifikacje (np. do wykonywania zabiegów medycznych). Warto przy tym zapytać osoby starszej, czy również ma jakieś oczekiwania. Warto wspólnie przedyskutować takie kryteria jak: wiek, cechy charakteru, zainteresowania.

 

Po trzecie: określ harmonogram i wynagrodzenie


Znając wcześniejsze wymagania, zastanów się, czy w tej sytuacji poszukujesz osoby na cały etat czy przychodzącej do seniora od czasu do czasu. Według tego też oceń też, jakie możesz zaproponować wynagrodzenie.

 

Gdzie szukać opiekuna dla seniora?


Mając już określone kogo szukasz, zastanów się nad najlepszym sposobem na takie poszukiwania. Proponujemy:

 

  • pytanie wśród rodziny i znajomych - może okazać się, że ktoś z Twoich bliskich zna osobę pełną empatii, energii i cierpliwości - idealną do pracy z seniorami. Pamiętaj jednak, że “znajomy znajomego” może nie mieć np. kwalifikacji medycznych;
  • zapytanie lekarza rodzinnego - nie jest to gwarancja otrzymania pomocy, ale często osoby ze środowiska medycznego w danej miejscowości znają się na tyle, by móc kogoś polecić;
  • zgłoszenie się do OPS - zaznaczamy jednak, że otrzymanie takiej pomocy jest warunkowane przez spełnienie konkretnych kryteriów. Przeczytaj:
  • zgłoszenie się do profesjonalnej firmy - taka metoda poszukiwań jest o tyle wygodna i wiarygodna, że większość takich firm zatrudnia wykwalifikowane osoby z konkretnymi kompetencjami. Firmy zatrudniające opiekunów dla seniora znajdziesz u nas: Usługi opiekuńcze dla seniora,
  • sprawdzenie ogłoszeń - najłatwiej znaleźć tego typu ogłoszenia w Internecie, ale warto sprawdzać też gazety lokalne.


Poszukujesz opiekuna dla seniora? A może jesteś właścicielem obiektu i planujesz zatrudnić nowe osoby do swojej kadry? Wstaw BEZPŁATNE ogłoszenie na naszym portalu - wejdź TU. Ogłoszenia są widoczne na stronie głównej DomySeniora.pl oraz w zakładce Ogłoszenia.

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe