Jak mieszkają seniorzy z Polski? Wyniki zatrważające

Jak mieszkają seniorzy z Polski? Wyniki zatrważające
Drukuj Skomentuj

Jak mieszkają polscy seniorzy? Aby się tego dowiedzieć, przeprowadzono specjalne badanie. Jego wyniki nie napawają jednak optymizmem. Sprawdźmy.

Jak mieszkają polscy seniorzy?

 

Wyniki badania PolSenior zostały opublikowane przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Nie są jednak zbyt optymistyczne. Wynika z nich, że warunki mieszkaniowe większości polskich seniorów są wręcz zatrważające.Wielu seniorów mieszka w domach zawalających się, wymagających gruntownego remontu. Koszty utrzymania budynków i ich ogrzania są również często zbyt wielkie dla większości emerytów, którzy nie są w stanie pokryć ich chociażby w połowie. Pomocna nie jest też szalejąca inflacja.

 

Sprawdź również: TOP 5 najlepszych domów seniora w województwie łódzkim

 

Gdzie mieszkają polscy seniorzy?

 

Z badania PolSenior wynika, że 81,5 proc. seniorów jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, którą zamieszkuje. Co piąta osoba starsza (21,3 proc.) mieszka w jednorodzinnym, parterowym domu jednopoziomowym. Co czwarty (25,8 proc.) zamieszkuje w jednorodzinnym domu piętrowym lub kilkupoziomowym. Co trzeci (30,1 proc.) mieszka w domach wielorodzinnych, a blisko 20 proc. (19,9 proc.) w bloku wielopiętrowym.


Co ciekawe, co dziesiąty senior mieszka w domu, który został zbudowany jeszcze przed 1944 rokiem, czyli ma 70 lat lub więcej. Dom co piątego emeryta (18,9 proc.) został wybudowany w latach 1944-1970. Blisko 21,5 proc. osób starszych żyje w domu z lat siedemdziesiątych, podobnie jest w nieruchomościami (21,4 proc.) wzniesionymi w latach osiemdziesiątych. Tylko 9,9 proc. emerytów mieszka w domach, które powstały w latach 1989-2000, a tylko 4,9 proc. w nieruchomościach, które wzniesiono po 2000 roku – podaje portal seniorzy.pl, nawiązując do wyników badań.

 

Czytaj również: Opieka nad seniorem - co robić, gdy brak nadziei?


83,3 proc. ma w domu bieżącą zimną wodę, a 76,3 proc. ciepłą wodę. 37,4 proc. korzysta z centralnego ogrzewania zewnętrznego, a 18,3 proc. z pieca węglowego.

 
 
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Źródło: seniorzy.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!