Jak otworzyć dom dziennego pobytu? - cenne wskazówki

Jak otworzyć dom dziennego pobytu? - cenne wskazówki
Drukuj Skomentuj

Dom dziennego pobytu to doskonałe miejsce dla samotnych seniorów, którzy całe dnie spędzają w pojedynkę i tęsknią za kontaktem z drugim człowiekiem. Jak otworzyć dom pobytu dziennego dla seniorów? Jakie wymogi należy spełnić? Podpowiadamy.

Dom dziennego pobytu – co trzeba wiedzieć?


W Polsce funkcjonują dwa rodzaje domów dziennego pobytu. Pierwszym z nich są państwowe (samorządowe) domy pobytu, które podlegają lokalnym ośrodkom pomocy społecznej. Obok nich działają również prywatne domy dziennego pobytu. Są to placówki prowadzone przez osoby indywidualne, fundacje i stowarzyszenia.

 

Sprawdź również: Akcja „Podaruj Wigilię” - Wigilia dla samotnych seniorów

 

Co oferują domy dziennego pobytu?


Zazwyczaj domy dziennego pobytu oferują możliwość przebywania seniorów w swoim gronie, zazwyczaj we wspólnej sali, terapię zajęciową i ruchową, rozwijanie zainteresowań na tematycznych zajęciach, telewizję, komputer, wyjścia do kina, teatru, muzeum itd.

 

Czytaj również: Pobyt w domu opieki - ile kosztuje dom opieki w 2021?

 

Jak otworzyć dom dziennego pobytu dla seniorów?


Osoby, które planują założenie domu dziennego pobytu, muszą wiedzieć, że potrzebne są do tego duże nakłady pieniędzy. Warto również wiedzieć, że wymagane jest specjalne zezwolenie od wojewody. Aby je uzyskać, należy:

 

  • spełniać wymogi zapisane w ustawie o pomocy społecznej,
  • mieć odpowiedni lokal,
  • mieć możliwość zapewnienia wyżywienia, świadczenia pomocy medycznej, higienicznej oraz przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych.


W przypadku zakładania domu opieki wymagane jest od założyciela posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości oraz zaświadczenie o niekaralności. Wojewodzie należy dostarczyć również biznesplan oraz plan dotyczący prowadzenia ośrodka.
Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!