Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
Drukuj Skomentuj

Kleszcza możemy złapać na terenie całej Polski. Ich największa aktywność rozpoczyna się wczesną wiosną i kończy późną jesienią. Choć głównie do ukąszenia kleszcza dochodzi w lasach i wysokich trawach, nie możemy czuć się bezpiecznie nawet w przydomowych ogródkach. Przeczytaj, by dowiedzieć się, co zrobić zaraz po ukąszeniu i jak prawidłowo usunąć kleszcza.

Dlaczego ukąszenie kleszcza wiąże się z zagrożeniem?

 

Kleszcze przenoszą około 70 różnych patogenów chorobotwórczych dla człowieka i zwierząt. W Polsce najbardziej rozpowszechnioną chorobą odkleszczową jest borelioza. Każdego roku w naszym kraju pojawia się około 21 tysięcy jej nowych przypadków.

 

Jak prawidłowo wyjąć kleszcza?

 

Przede wszystkim musisz zrobić to jak najszybciej. Należy zrezygnować z polewania kleszcza jakimikolwiek substancjami. Aby go wyjąć warto użyć szczypczyków, kleszczkarty, czy też specjalnego lassa.

 

Pamiętaj o tym, że:

 

    • kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry. Zapobiega to jego zgięciu i „wyciśnięciu” jego zawartości do rany

    •  kleszcza należy zawsze wyrywać ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia. Wszelkiego rodzaju szarpnięcia i próby wykręcania mogą doprowadzić do rozerwania owada na części

    • po wyrwaniu kleszcza miejsce ukąszenia należy zdezynfekować gazikiem nasączonym środkiem odkażającym

    • po wyrwaniu kleszcza musisz dokładnie obejrzeć ciało w poszukiwaniu ewentualnych, dodatkowych ukąszeń

 

Co zrobić po wyjęciu kleszcza?

 

Musisz obserwować miejsce, w którym był kleszcz, przez co najmniej kilka tygodni. Jeśli pojawi się rumień, czyli zaczerwienienie wokół wkucia kleszcza, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy takie jak: gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, osłabienie, czy też bóle głowy – natychmiast zgłoś się do lekarza. Te objawy mogą świadczyć o boreliozie lub innych chorobach odkleszczowych.

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!