Jak przygotować się na ewakuację? Policjantka podpowiada

Jak przygotować się na ewakuację? Policjantka podpowiada
Drukuj Skomentuj

Wiele osób obawia się pogorszenia sytuacji w kraju. Co zatem powinniśmy zabrać ze sobą, jeśli nadejdzie najgorsze? Policjantka podpowiada, jak przygotować się na ewakuację.

Ewakuacja – co zabrać ze sobą?

Plecak ewakuacyjny to niezwykle praktyczne rozwiązanie – zwłaszcza w obecnych czasach. W wypadku nagłych sytuacji nie musimy już zawracać sobie głowy pakowaniem, ale skupić się na tym, by zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo. Warto mieć cały ekwipunek spakowany, by nie marnować czasu. Co powinno się tam znaleźć?

 

Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa możemy przeczytać, że aby odpowiednio przygotować się na ewakuację, należy zabrać ze sobą:

 

najpotrzebniejsze dokumenty (tożsamości, akty urodzenia),

apteczka,

gotówka w niewielkich nominałach,

latarka na baterie,

radio na baterie oraz dodatkowe baterie,

zapalniczka lub/i zapałki,

maski oddechowe, ochronne,

mapy z lokalnymi drogami, kompas, busolę, GPS,

otwieracz do puszek,

komplet sztućców,

posiłki na 2 dni,

butelka filtrująca z nowym filtrem,

nóż, ołówek i notes,

ubranie na zmianę,

kurtka przeciwdeszczowa,

śpiwór,

worki na śmieci,

mydło, żel do dezynfekcji,

kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne,

gumy, sznurki, opaska zaciskowa.

 

Plecak ewakuacyjny dla dziecka – co spakować?

 

Mł. insp. Małgorzata Sokołowska, która w sieci działa jako @z_pamietnika_policjantki opublikowała na Instagramie nagranie, na którym poinformowała rodziców, co powinni spakować do dziecięcego plecaka ewakuacyjnego. Plecak powinien przede wszystkim być dopasowany do wieku dziecka, by nie utrudniał poruszania się oraz powinien zawierać dane osobowe i kontakt do rodziców. Zawierać powinien takie przedmioty jak: folia termiczna NRC, butelka z wodą, przekąski, zapasowa bielizna oraz pozostała odzież, gwizdek ratunkowy, światło chemiczne, mała latarka, mała apteczka, ponczo, gotówka oraz lekarstwa, jeśli dziecko je bierze.

 

Nie wolno zapominać o artykułach higienicznych, takich jak pampersy, nawilżane chusteczki i szybkoschnący ręcznik. Warto schować do niego też małą książeczkę w miękkiej oprawie, ulubioną zabawkę pociechy i słuchawki. Dla większych dzieci (+13 lat) nada się też śpiwór, kompas, mapa, małe narzędzie wielofunkcyjne.   

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!