Jak rozmawiać z seniorem o umieszczeniu go w domu opieki?

Jak rozmawiać z seniorem o umieszczeniu go w domu opieki?
Drukuj Skomentuj

Umieszczenie babci, dziadka lub któregoś z rodziców w domu opieki to trudna decyzja. I choć poglądy na opiekę w tego typu instytucjach powoli się w Polsce zmieniają - nie jest to już uznawane za “pozbycie” się seniora przez młodsze pokolenia - sama przeprowadzka może być dla całej rodziny stresująca. Jak więc rozmawiać z seniorem o umieszczeniu go w domu opieki?

Zanim zdecydujesz się na podjęcie konkretnych działań, musisz dobrze zorientować się w sytuacji. Obserwuj seniora i przeprowadź z nim rozmowy odnośnie jego codziennego funkcjonowania. Pamiętaj, że starsze osoby często ukrywają swoją bezradność.

 

Rozpatrz inne formy pomocy - np. Dzienne Domy Opieki albo Domową Opiekę Pielęgniarską. Przeczytaj: Domy seniora czy opiekunka?

 

Bez względu na to, o jakiej formie pomocy myślisz, postaraj się włączyć w planowanie rodzinę oraz samego seniora. Jeśli nagle zrzucisz na nich taką informację, możesz spotkać się z gwałtownym sprzeciwem. Troszcząc się o bezpieczeństwo seniora, postaraj się też zadbać o jego dobre samopoczucie i równowagę emocjonalną.

 

Zobacz też: W obliczu wyzwania - medyczna i niemedyczna opieka nad seniorem

 

Jak przygotować się do rozmowy z seniorem?


O swoich obawach odnośnie zdrowia i bezpieczeństwa seniora poinformuj rodzinę. Współpraca w tego typu kwestiach ma ogromne znaczenie - zwłaszcza, jeśli będzie trzeba podzielić się obowiązkami przy szukaniu pomocy.

Czasem warto też zapytać o opinię osobę z zewnątrz, np. lekarza rodzinnego albo pielęgniarkę środowiskową. Czasem trudno jest być obiektywnym w sytuacji, gdy chodzi o kogoś bliskiego. Poza tym osoby z wiedzą specjalistyczną mogą poradzić Ci, na co zwrócić uwagę przy szukaniu pomocy oraz zaproponować inne rozwiązanie.

Pamiętaj jednak, żeby nie podejmować żadnych decyzji ani konkretnych działań, zanim nie porozmawiasz o przeprowadzce z seniorem.


Jak postępować z seniorem?


Poinformuj seniora o swoich obawach odnośnie jego zdrowia i bezpieczeństwa. Wykaż się empatią - osoby starsze i schorowane często mają problem z zaakceptowaniem swoich ograniczeń.

Poproś o wsparcie bliskich. Ważne jednak, by senior nie czuł się przyparty do muru przez rodzinę. Wykażcie cierpliwość i nie oczekujcie natychmiastowej zgody na pomysł umieszczenia go w domu opieki. Równie ważne jest to, by senior czuł, że decyzja nie została podjęta za niego, ale że chcecie wspólnie wypracować rozwiązanie. Poczucie bezsilności może spowodować, że osoba starsza odmówi nie tylko pomocy, ale też wszelkich rozmów na ten temat.

Przedstaw zalety mieszkania w domu opieki. Zwróć uwagę na pozytywne aspekty długoterminowej opieki, np.: zwiększone bezpieczeństwo, lepszą opiekę, terapię, możliwość poznania nowych osób, możliwości aktywności ruchowej i kulturalnej, itd. Jeśli senior ma negatywny obraz placówek w Polsce, zaproponuj wspólne poszukanie informacji na ich temat.

Daj czas na przemyślenie propozycji. To bardzo ważne, żeby być wobec seniora cierpliwym i empatycznym. Taka zmiana może być dla osoby starszej trudna do zaakceptowania. Jeśli jednak cała rodzina będzie wsparciem dla seniora, po jakimś czasie osoba starsza może przekonać się do tego pomysłu.

Jeśli senior otworzy się na rozmowy o konkretnych usługach - zapytaj go, jakie usługi będą dla niego szczególnie ważne. Sprawdźcie, co oferują placówki w Waszej okolicy (np. w wyszukiwarce DomySeniora.pl).

Odwiedź kilka placówek - w miarę możliwości z seniorem. Zwróć uwagę na warunki mieszkaniowe, personel, wypytaj o procedury reagowania w kryzysowych sytuacjach. Dla seniora może być też ważne to, czy może umeblować pokój lub przenieść część swoich rzeczy. Sprawdźcie lokalizację (bliskość centrum miasta albo wiejskie przestrzenie do spacerowania).
Przeczytaj więcej tu: Jak wybrać dom spokojnej starości?

Zaakceptujcie podjętą wspólnie decyzję. Razem z rodziną ustalcie plan działania i podział obowiązków.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe