Jak wybrać dom spokojnej starości?

Jak wybrać dom spokojnej starości?
Drukuj Skomentuj

Domów seniora w Polsce jest coraz więcej i cieszą się one sporym zainteresowaniem. Które z nich są najlepsze i jak wybrać godną zaufania placówkę dla osoby starszej, wymagającej całodobowej opieki medycznej?

Wybór domu dla seniora nie jest łatwy, bo choć tego typu placówek z roku na rok ciągle przybywa, nie wszystkie wyglądają zachęcająco, a większość z nich jest bardzo droga. Jak więc wybrać dobrą placówkę dla naszych bliskich?

 

Poszukiwania w Internecie

 

Domy opieki często prowadzą własne strony internetowe, umieszczając na nich zdjęcia, oferty, czy koszty pobytu. Na początek, możemy zrobić wstępne rozeznanie w Internecie, przeglądając poszczególne opisy placówek. Warto zajrzeć też na strony serwisów, gromadzących i weryfikujących dane kontaktowe poszczególnych domów seniora. Po przeszukaniu sieci, wybieramy kilka takich, które zainteresowały nas najbardziej i odwiedzamy każdy z nich w celu bezpośredniej rozmowy z dyrektorem danego obiektu.

 

Wizyta w obiekcie

 

Będąc na miejscu należy porozmawiać nie tylko z pracownikami, ale również z mieszkańcami placówki, gdyż to ich opinie będą dla nas kluczowe. Czasem wysoka cena nie oznacza godziwego bytu, a luksusowe wnętrza domowej atmosfery. Warto sprawdzić, czy seniorzy mają zagwarantowaną opiekę pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów, masażystów i czy w domu opieki nie ma żadnych barier architektonicznych, utrudniających codzienne życie osobom w podeszłym wieku.

 

Zbieranie informacji

 

Przy wyborze domu seniora musimy pamiętać, by znajdował się on w pobliżu miejsca zamieszkania rodziny podopiecznego, by w razie potrzeby mogli oni jak najszybciej tam dojechać. Ważnym elementem jest też opieka medyczna, ponieważ nie w każdym domu spokojnej starości znajdziemy odpowiednich specjalistów. Należy także zwrócić uwagę na wyżywienie. Większość domów opieki posiada własne kuchnie, w których przygotowywane są wszystkie posiłki. Jeśli pacjent cierpi na cukrzycę lub inną chorobę, która zobowiązuje do przestrzegania odpowiedniej diety - zapytajmy, czy obiekt korzysta z konsultacji dietetyka.

 

Trzeba również dowiedzieć się, ile osób mieszka w jednym pokoju, jakie jest podstawowe wyposażenie pomieszczenia, a także, czy jest tam łazienka. Dodatkowo, można skontrolować, czy dom seniora dba o zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańców i czy wokół budynku znajduje się ogród lub teren do spacerów. Faktem jest, że pozbawieni słońca i świeżego powietrza seniorzy cierpią na depresję, a ich stan zdrowia może się znacznie pogorszyć.

 

Cena - ten punkt niestety wielu seniorów odstrasza. Rzadko zdarza się, by renta lub emerytura wystarczyła na pokrycie kosztów pobytu w domu spokojnej starości. Bardzo często bliscy seniora są zmuszeni dopłacać i to nie małe pieniądze, a jak wiadomo, nie wszystkich nas na to stać.

 

Porównanie i decyzja

 

Posiadając już wiedzę na temat kilku placówek, będziemy mogli porównać ich warunki bytowe, ofertę czasu wolnego, cenę, dojazd, możliwość odwiedzin i warunki sanitarne. Jedno jest pewne - wybór konkretnego domu seniora musi być przez nas dobrze przemyślany, aby uniknąć konieczności zmiany miejsca pobytu seniora, co wiąże się dla niego z dodatkowym stresem. 

 

Po przeanalizowaniu wszystkich argumentów 'za' i 'przeciw', jesteśmy w stanie zdecydować się na ten dom opieki, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Pamiętajmy, aby nie bać się krążących plotek, czy stereotypów, które często okazują się nieprawdziwe. Poza tym, w takich placówkach często rodzą się niezwykłe przyjaźnie i miłości, więzi, których tak często brak w samotnym życiu starszego człowieka...

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe