Jak wybrać dom spokojnej starości?

Jak wybrać dom spokojnej starości?
Drukuj Skomentuj

Domów seniora w Polsce jest coraz więcej i cieszą się one sporym zainteresowaniem. Które z nich są najlepsze i jak wybrać godną zaufania placówkę dla osoby starszej, wymagającej całodobowej opieki medycznej?

Wybór domu dla seniora nie jest łatwy, bo choć tego typu placówek z roku na rok ciągle przybywa, nie wszystkie wyglądają zachęcająco, a większość z nich jest bardzo droga. Jak więc wybrać dobrą placówkę dla naszych bliskich?

 

Poszukiwania w Internecie

 

Domy opieki często prowadzą własne strony internetowe, umieszczając na nich zdjęcia, oferty, czy koszty pobytu. Na początek, możemy zrobić wstępne rozeznanie w Internecie, przeglądając poszczególne opisy placówek. Warto zajrzeć też na strony serwisów, gromadzących i weryfikujących dane kontaktowe poszczególnych domów seniora. Po przeszukaniu sieci, wybieramy kilka takich, które zainteresowały nas najbardziej i odwiedzamy każdy z nich w celu bezpośredniej rozmowy z dyrektorem danego obiektu.

 

Wizyta w obiekcie

 

Będąc na miejscu należy porozmawiać nie tylko z pracownikami, ale również z mieszkańcami placówki, gdyż to ich opinie będą dla nas kluczowe. Czasem wysoka cena nie oznacza godziwego bytu, a luksusowe wnętrza domowej atmosfery. Warto sprawdzić, czy seniorzy mają zagwarantowaną opiekę pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów, masażystów i czy w domu opieki nie ma żadnych barier architektonicznych, utrudniających codzienne życie osobom w podeszłym wieku.

 

Zbieranie informacji

 

Przy wyborze domu seniora musimy pamiętać, by znajdował się on w pobliżu miejsca zamieszkania rodziny podopiecznego, by w razie potrzeby mogli oni jak najszybciej tam dojechać. Ważnym elementem jest też opieka medyczna, ponieważ nie w każdym domu spokojnej starości znajdziemy odpowiednich specjalistów. Należy także zwrócić uwagę na wyżywienie. Większość domów opieki posiada własne kuchnie, w których przygotowywane są wszystkie posiłki. Jeśli pacjent cierpi na cukrzycę lub inną chorobę, która zobowiązuje do przestrzegania odpowiedniej diety - zapytajmy, czy obiekt korzysta z konsultacji dietetyka.

 

Trzeba również dowiedzieć się, ile osób mieszka w jednym pokoju, jakie jest podstawowe wyposażenie pomieszczenia, a także, czy jest tam łazienka. Dodatkowo, można skontrolować, czy dom seniora dba o zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańców i czy wokół budynku znajduje się ogród lub teren do spacerów. Faktem jest, że pozbawieni słońca i świeżego powietrza seniorzy cierpią na depresję, a ich stan zdrowia może się znacznie pogorszyć.

 

Cena - ten punkt niestety wielu seniorów odstrasza. Rzadko zdarza się, by renta lub emerytura wystarczyła na pokrycie kosztów pobytu w domu spokojnej starości. Bardzo często bliscy seniora są zmuszeni dopłacać i to nie małe pieniądze, a jak wiadomo, nie wszystkich nas na to stać.

 

Porównanie i decyzja

 

Posiadając już wiedzę na temat kilku placówek, będziemy mogli porównać ich warunki bytowe, ofertę czasu wolnego, cenę, dojazd, możliwość odwiedzin i warunki sanitarne. Jedno jest pewne - wybór konkretnego domu seniora musi być przez nas dobrze przemyślany, aby uniknąć konieczności zmiany miejsca pobytu seniora, co wiąże się dla niego z dodatkowym stresem. 

 

Po przeanalizowaniu wszystkich argumentów 'za' i 'przeciw', jesteśmy w stanie zdecydować się na ten dom opieki, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Pamiętajmy, aby nie bać się krążących plotek, czy stereotypów, które często okazują się nieprawdziwe. Poza tym, w takich placówkach często rodzą się niezwykłe przyjaźnie i miłości, więzi, których tak często brak w samotnym życiu starszego człowieka...

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (4)

 • Lidka
  odpowiedz

  Przede wszystkim weryfikacja miejsca. Można poczytać opinie w internecie, ale najlepiej też popytać znajomych, którzy musieli podjąć podobną decyzję. Nam tak został polecony ośrodek Finezja, ot którym widzę że ktoś poniżej też się wypowiadał. Miejsce można polecić, ponieważ prezentują naprawdę wysoką jakość usług. Cały czas podopiecznymi opiekuje się personel medyczny, jest też dostęp do lekarzy specjalistów i rehabilitantów. Jak 2 osoby polecają to coś musi być na rzeczy

 • Ośrodek_Finezja
  odpowiedz

  Decyzja o pobycie krewnych w domu opieki jest zawsze trudnym i ważnym momentem, dlatego należy dobrze się do niego przygotować i wybrać odpowiednią placówkę. Przede wszystkim miejsce pobytu powinno odpowiadać osobie, która będzie tam przebywała. Jako reprezentant domu opieki Finezja w Dąbrówce (powiat wołomiński), chciałbym bardzo serdecznie polecić nasz ośrodek do wzięcia pod uwagę przy wybieraniu odpowiedniego miejsca dla swoich krewnych. Wyróżnia nas nieprzeciętne skupienie na dobru naszych podopiecznych, staramy się ze wszystkich sił, aby w jak największym stopniu umożliwić im powrót do pełnej sprawności. Świadczymy usługi terapeutyczno-medyczne, można również u nas korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Jesteś profesjonalistami, ale dbamy o ciepłą i rodzinną atmosferę, tak aby każdy nasz Gość czuł u nas namiastkę swojego domu.

 • Natalia Rodzajnik
  odpowiedz

  Moja Mama Przebywa w Domu seniora seniorMed w Granicy ,jestem Bardzo zadowolona z tego ośrodka.
  Profesjonalna opieka ,czysto i pachnaco od samego wejscia . Mama bardzo sobie chwali personel i rehabilitacje
  polecam

 • Patrycja
  odpowiedz

  Witam,
  Rok temu w raz z rodziną w domu opieki umieściliśmy naszą babcie. Długo szukaliśmy ,sprawdzaliśmy opinie, jeździliśmy po ośrodkach i postawiliśmy na Senior Med. Piękny nowoczesny budynek przystosowany dla starszych osób , domowa atmosfera , biblioteka , sala rehabilitacyjna , wykwalifikowana i bardzo miła kadra pracownicza , duży zielony ogród z ławeczkami gdzie moja babcia bardzo chętnie spędza wolny czas , dla osób kochających zwierzęta ośrodek posiada dwa piękne kotki które umilają czas pensjonariuszom na dworzu. Nie zamienilibyśmy ośrodka na żaden inny. Pełen profesjonalizm , a co najważniejsze babcia jest bardzo zadowolona !
  Wiązowna ul.Chabrowa 10
  Pozdrawiam ,
  Patrycja Ragus

Słowa kluczowe