Jak wybrać najlepszy dom opieki dla seniora?

Jak wybrać najlepszy dom opieki dla seniora?
Drukuj Skomentuj

Wybór domu opieki dla seniora nie jest prosty. Należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy – m.in. dobieranie jadłospisu, oferowane usługi, przystosowanie pokoi do stanu zdrowia pensjonariuszy itd. Jak dokonać najlepszego wyboru domu opieki? Odpowiadamy.

Dom opieki dla seniora – jak sprawdzić jakość placówki?


Zanim zdecydujemy się na dany dom seniora, warto zweryfikować tę placówkę. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności danego domu seniora, czyli ustaleniu, czy wybrany dom opieki ma zezwolenie wojewody na prowadzenie działalności.

 

Sprawdź również: Poszukiwanie domu opieki dla seniora - o co trzeba zapytać?


Niezwykle ważne jest również sprawdzenie, czy w wybranym przez nas domu opieki pracuje wykwalifikowany personel. To niezwykle ważne, jeśli chcemy powierzyć opiekę nad ukochaną osobą innym ludziom. Warto więc postawić na specjalistów, którzy otoczą seniora najlepszą opieką medyczną. Warto również zapytać o liczbę pracowników, przypadających na jednego pensjonariusza.  Należy więc podczas wizyty zadać pytania o opiekę medyczną, imiona i nazwiska personelu,  o proces podawania leków, konsultacje, oferowane zabiegi itd. Ważne jest również podejście personelu do pensjonariuszy. Należy również już w tym momencie zapoznać się z warunkami umowy.

 

Czytaj także: ZOL i ZPO - dla kogo?

 

Warto też zwrócić uwagę na warunki, w których przyjdzie mieszkać seniorowi. Czystość w pokojach, brak barier architektonicznych, specjalne materace na łóżkach oraz dostosowana do ich potrzeb łazienka – to jedne z najważniejszych rzeczy, które warto sprawdzić od razu.

 

Sprawdź więcej: Łóżko rehabilitacyjne dla seniora - jak wybrać odpowiednie?

 

Ważny jest również sposób, w jaki przeprowadzany są odwiedziny. Warto zapytać o wyznaczone dni i godziny oraz dostęp pensjonariuszy do telefonu czy Internetu. Dla wielu seniorów najważniejsza będzie również możliwość zabrania prywatnych przedmiotów do placówki.

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!