Jak wyjechać do sanatorium
Wyjazd do sanatorium to świetny sposób na polepszenie samopoczucia i wypoczynek w atrakcyjnym miejscu. Jednak aby zyskać możliwość leczenia uzdrowiskowego należy dopełnić kilku formalności. Podpowiadamy więc jak dostać skierowanie do sanatorium.
Leczenie sanatoryjne finansowane jest przez ubezpieczycieli - przeważnie jest to Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego aby mieć możliwość wyjazdu do sanatorium, najpierw należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, rodzinnego lub specjalisty, który wystawi skierowanie do sanatorium. Do takiego wniosku muszą być dołączone aktualne wyniki badań osoby starającej się o wyjazd do sanatorium.
Zobacz sanatoria, do których warto wyjechać, wejdź: Najlepsze sanatoria w Polsce
Kolejnym krokiem jest potwierdzenie skierowania do sanatorium przez NFZ. Trzeba je przekazać do wojewódzkiego oddziału Funduszu - odpowiedniego dla miejsca zamieszkania przyszłego kuracjusza. Najlepiej zrobić to osobiście lub wysłać pocztą. W ciągu miesiąca specjalista NFZ powinien zweryfikować dostarczone skierowanie do sanatorium.
Wyjazd do sanatorium w głównej mierze zależy od decyzji ubezpieczyciela. Gdy złożony wniosek zostanie rozpatrzony pomyślnie, wtedy orzeczenie dostarczane jest pocztą nie później niż dwa tygodnie przed zaplanowanym wyjazdem. Jednak lekarz NFZ może także odmówić przyznania sanatorium lub zmienić kwalifikację, np. na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym. W przypadku gdy brakuje miejsc w sanatoriach, pacjenci trafiają na listę oczekujących.
Zobacz ofertę atrakcyjnych uzdrowisk:
Sanatoria w Ciechocinku
Sanatoria w Nałęczowie
Sanatoria Piwniczna-Zdrój
Warto też wiedzieć, że o tym, do jakiego sanatorium kuracjusz zostanie przydzielony, decyduje lekarz. Bardzo rzadko uwzględniane są indywidualne życzenia co do lokalizacji uzdrowiska.
Gdy już wyjazd do sanatorium jest pewny nie trzeba martwić się żadnymi formalnościami. Pobyt w uzdrowisku rezerwowany jest z góry. Dlatego przed wyjazdem, w przypadku osób pracujących, koniecznie trzeba załatwić urlop wypoczynkowy lub bezpłatny. Należy również zaznaczyć, że leczenie sanatoryjne jest bezpłatne, natomiast kuracjusz musi pokryć koszty wyżywienia i zakwaterowania.