Jak zachować się w punkcie szczepień?

Jak zachować się w punkcie szczepień?
Drukuj Skomentuj

Coraz więcej osób przybywa do punktów szczepień. Choć niektórzy seniorzy zdążyli się już zaszczepić, to w tej grupie wiekowej nadal są osoby, które mają przed sobą szczepienie. Jak zachować się w punkcie szczepień? Podpowiadamy.

Trwają szczepienia przeciw COVID-19. Punkty szczepień robią wiele, aby czekanie na przyjęcie preparatu było maksymalnie bezpieczne. Należy zatem przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by uniknąć zakażenia koronawirusem.

 

O czym należy pamiętać przed szczepieniem?


Jeśli znasz termin i godzinę szczepienia nie pojawiaj się tam z dużym wyprzedzeniem. Wystarczy, że przyjdziesz do punktu szczepień 15 minut przed wyznaczonym czasem. Każdy pacjent zna dokładny dzień i godzinę szczepienia. Wszystko po to, aby w punkcie szczepień nie gromadziło się więcej osób, niż jest to konieczne. Nie musisz czekać na szczepienie już na godzinę lub dwie przed swoim terminem. Niepotrzebnie narażasz się na większy stres i stanie w kolejce.

 

Sprawdź również: NFZ wydłuża termin ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego


Czekając na szczepienie, należy zachować dystans od innych osób. Bezpieczna odległość wynosi co najmniej 1,5 metra.


Obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa. Zadbaj o to, by maseczka była założona dobrze, ponieważ tylko w ten sposób zapewnia Ci właściwą ochronę i ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem.

 

Czytaj także: Szpitale wznawiają zabiegi planowe. Od kiedy rozpocznie się leczenie?

 

Dezynfekcja i mycie rąk to podstawa w czasie pandemii koronawirusa. Przed wejściem do punktu szczepień zdezynfekuj ręce. Pamiętaj o tym również po szczepieniu i po powrocie do domu. Myj ręce dokładnie, mydłem i wodą. Przynajmniej przez pół minuty, by uniknąć zakażenia.

 

Sprawdź także: Profesjonalna rehabilitacja pocovidowa - teraz również w domu


Słuchaj poleceń personelu, który chce zapewnić ci bezpieczeństwo. Personel przypomina o tych regułach dla dobra pacjentów, ale też własnego dobra.

 

 

Źródło: NFZ

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!