Jak zadbać o nogi i stopy seniora? - cenne wskazówki

Jak zadbać o nogi i stopy seniora? - cenne wskazówki
Drukuj Skomentuj

Osoby starsze bardzo często mają problemy z chodzeniem. A nogi i stopy są wyjątkowo narażone na obciążenia. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób można zadbać o stopy i nogi seniora, by mógł cieszyć się ze sprawności i samodzielności. Podpowiadamy.

Pielęgnacja stóp i nóg u seniora – co trzeba wiedzieć?


Osoby bardzo często mają problemy ze stopami i nogami. Wynikać może to z długiej, ciężkiej pracy, częstej pozycji pionowej, ale też wielu chorób – np. cukrzycy, chorób serca czy miażdżycy.  Warto więc szczególnie zadbać o te części ciała seniora. Seniorzy bardzo często mają też problemy z poruszaniem, więc mają trudności z zadbaniem o swoje nogi i stopy. Warto im pomóc, by mogli czuć się bardziej komfortowo, ale i ze względu na ich zdrowie.

 

Sprawdź także: Trening mózgu dla seniora - przykładowe ćwiczenia na mózg

 

Stopy i nogi seniora – najczęstsze dolegliwości


Seniorzy najczęściej borykają się z suchością stóp. Ich skóra, podatna na czynniki zewnętrzne, ma problem z wrażliwością i przesuszeniem. Na stopach, a głównie piętach seniorów, pojawiają się wówczas m.in. bolesne zrogowacenia, otarcia, a nawet pęknięcia.

 

Czytaj również: Jak zatrudnić emerytkę z Ukrainy do opieki nad osobą starszą?


Problem mogą stanowić również uporczywe odciski i stan paznokci. Mogą być one bardzo łamliwe – bądź wręcz przeciwnie – bardzo twarde. Problemem jest również ich żółknięcie, wrastanie itd. W niektórych przypadkach domowa pielęgnacja może nie wystarczyć i konieczna jest wizyta u podologa.

 

Stopy i nogi seniora – domowa pielęgnacja


Najważniejsze w pielęgnacji stóp i nóg seniora są codzienna higiena oraz regularne nawilżanie skóry. Do nawilżenia należy używać specjalnie dedykowanych  do tego balsamów lub kremów z mocznikiem. Aby poprawić krążenie do pielęgnacji można dołączyć masaż nóg i stóp, wykonywany ruchami w górę. W przypadku skorupy na piętach, dodatkowo można użyć preparatów do rogowacenia naskórka.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!