Jak załatwić dom opieki?

Jak załatwić dom opieki?
Drukuj Skomentuj

Często domowa opieka nad osobami starszymi z różnych względów bywa niemożliwa. Warto wtedy skorzystać z profesjonalnej oferty domów pomocy. Podpowiadamy więc jak załatwić dom opieki dla bliskiej osoby.

Opieka nad schorowaną osobą starszą, zwłaszcza jeśli jej stan zdrowia nie jest najlepszy stanowi niezwykle trudne zadanie. Oprócz pracy, opieki nad dziećmi i domem rodzinom dochodzą jeszcze inne zajęcia dodatkowe - gotowanie, sprzątanie, czy pomoc przy codziennych czynnościach takich jak mycie i ubieranie się. Poza tym - opiece domowej towarzyszą często dojazdy do domu chorego.

Zanim podejmiesz decyzję, zobacz ofertę prywatnych i państwowych placówek opiekuńczych, wejdź:
Państwowe Domy Opieki
Prywatne Domy Opieki

 

Jeżeli w opiece nad osobą starszą pomagają nam inni członkowie rodziny, warto sporządzić grafik, który pomoże uczciwie podzielić obowiązki. Najlepiej, jeśli każdy zajmie się tym, co nie stanowi dla niego problemu. Czynności bardziej wymagające można wykonywać wspólnie. W przypadku, gdy np. jeden z opiekunów nie mieszka w tym samym mieście - może on odwiedzać seniora w weekendy.

 

Kiedy jednak zdarzy się tak, że wszystkie obowiązki spadną na nas - pamiętajmy aby nie zatracić się w roli opiekuna. Jakość naszego życia odbije się później na jakości opieki nad naszymi bliskimi, którzy natychmiast wyczują, że jesteśmy rozdrażnieni i zmęczeni. Jeśli tylko poczujemy, że nie radzimy sobie z sytuacją - pomyślmy o skorzystaniu ze wsparcia, jakim jest dom opieki.

 

Z oferty domu pomocy mogą skorzystać osoby, wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności, niemożności samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu, a także braku możliwości zapewnienia niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. Domy opieki ze względu na pełnione funkcje dzielą się na te dla osób w podeszłym wieku, dla osób przewlekle fizycznie chorych, dla osób przewlekle psychicznie chorych, dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie oraz dla osób uzależnionych od alkoholu.

 

Pierwszy krok na drodze ubiegania się o miejsce w domu opieki, to złożenie pisemnego wniosku w najbliższym ośrodku pomocy społecznej z prośbą o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej. Z takim wnioskiem występuje senior lub jego opiekun prawny (w przypadku ubezwłasnowolnienia). Pracownik socjalny pomoże skompletować potrzebne dokumenty i przeprowadzi wywiad środowiskowy. Jest on niezbędny do potwierdzenia, że opieka nad osobą starszą jest niemożliwa w miejscu jej zamieszkania. Po dopełnieniu tych wszystkich formalności pracownik socjalny powinien złożyć wniosek o skierowanie do domu opieki.


Do wniosku składanego o przyznanie miejsca w Domu Pomocy Społecznej należy dołączyć też opinię o stopniu sprawności osoby, która się o nie ubiega oraz zaświadczenie o dochodach (na przykład ostatni odcinek emerytury, bądź renty), zgodę na potrącanie z nich opłaty za pobyt w domu opieki, a także oświadczenie woli o umieszczeniu w placówce. Jeśli zastanawiacie się ile kosztuje dom opieki, to przepisy mówią, że cena za pobyt wynosi 70% dochodu pensjonariusza. Pozostała kwota zostaje do wyłącznej dyspozycji mieszkańca domu.

Dokumenty te są przekazywane do odpowiednich instytucji (Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej lub Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie), które wydają decyzję o skierowaniu do odpowiedniego domu opieki. Z reguły są to placówki blisko miejsca zamieszkania. W przypadku, gdy chodzi o zamieszkanie w placówce poza rejonem, należy zaznaczyć to we wniosku i odpowiednio umotywować.

 

Dzień przyjęcia do domu opieki jest niezwykle stresującym wydarzeniem dla nowego mieszkańca, więc warto wcześniej odwiedzić daną placówkę, aby zobaczyć jak funkcjonują inni podopieczni oraz zapoznać się z panującymi w niej zasadami. Musimy pamiętać, że poszczególne obiekty różnią się między sobą standardem, zakresem usług, a także wnętrzem i wyposażeniem. W niektórych domach można mieć własny telewizor, a nawet komplet mebli, dlatego ważne jest wcześniejsze poznanie domu i sprawdzenie opinii na jego temat.

 

W przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie załatwić domu opieki, pomocne może okazać się się wsparcie finansowe w postaci dodatku, czy zasiłku pielęgnacyjnego, przyznawanego osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, jak również zasiłek opiekuńczy w sytuacji sprawowania opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny.

 

Aby nie popełnić błędu wybierając dom opieki, zobacz: Jak wybrać dom spokojnej starości?

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (6)

Słowa kluczowe