Jak załatwić sprawy urzędowe za seniora?

Jak załatwić sprawy urzędowe za seniora?
Drukuj Skomentuj

Osoby starsze nie zawsze mogą same zająć się swoimi sprawami urzędowymi. Niekiedy mają trudności z poruszaniem się, wyjściem z domu, czy dojazdem na drugi koniec miasta. W takiej sytuacji pomocne może okazać się ustanowienie pełnomocnictwa.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, w imieniu seniora, będziemy mogli odwiedzić bank, ZUS, NFZ, urząd miasta, ośrodek pomocy społecznej, czy pocztę. Wiele osób w podeszłym wieku nie najlepiej czuje się w miejskim zgiełku, kiedy musi załatwić parę spraw na mieście. Na szczęście, zgodnie z przepisami polskiego prawa, za pomocą pełnomocnika można rozwiązać wiele formalności.

 

Jeśli senior chce np. sprzedać, kupić lub darować nieruchomość, a także przyjąć lub odrzucić spadek, czy przedłużyć użytkowanie wieczyste, konieczne może okazać się pełnomocnictwo notarialne. Jego koszt to 30 złotych za jedną sprawę, 100 złotych jeśli jest to wiele usług.

 

W rolę pełnomocnika może wejść każdy. Niekoniecznie musi to być członek rodziny. Wystarczy okazać zwykły dokument napisany odręcznie lub na druku otrzymanym w urzędzie. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły.

 

Jeśli mamy do czynienia z sądem cywilnym i administracyjnym, musi to być osoba spokrewniona, czyli mąż/żona, dziecko, siostra/brat, wnuk/prawnuk. Warto też pamiętać, że w urzędzie lub sądzie obowiązuje opłata. Zwolniona z opłat jest tylko bliska rodzina w postaci żony/męża, siostry/brata lub dziecka, występująca w imieniu osoby starszej.

 

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, można złożyć pełnomocnictwo na zwykłej kartce papieru. Należy podać m.in. dane osoby, którą chcemy ustanowić pełnomocnikiem i zakres pełnomocnictwa. Konieczny jest także własnoręczny podpis seniora lub seniorki.

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest domowa wizyta pracownika danej placówki, który pojedzie do seniora, jeżeli ten zgłosi telefonicznie taką potrzebę. Nie w każdym miejscu jest jednak taka możliwość, dlatego warto pamiętać o ustanowieniu swojego własnego pełnomocnika.  

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe