Jak założyć dom spokojnej starości?

Jak założyć dom spokojnej starości?
Drukuj Skomentuj

Zastanawiasz się jak założyć dom spokojnej starości i nie wiesz od czego zacząć? To wcale nie jest takie trudne. Jednak są określone wymagania, które musisz spełnić, by otworzyć tego rodzaju ośrodek.

Zezwolenie wojewody na prowadzenie domu

 

Do prowadzenia działalności polegającej na całodobowej opiece nad starszymi i niepełnosprawnymi konieczne jest uzyskanie zezwolenia wojewody, właściwego ze względu na położenie domu. Aby takie zezwolenie uzyskać, musisz przygotować ośrodek, tak aby spełniał określone w ustawie wymagania.

 

Dokumenty składane u wojewody to:

 

 • wniosek o zezwolenie, zawierający:

 

- nazwę podmiotu, jego siedzibę i adres,

- w przypadku osoby fizycznej: dane osobowe (imię inazwisko,  adres  zamieszkania, numer  PESEL),

- numer KRS albo wskazanie dokumentu określającego status prawny podmiotu,

- numer NIP,

- numer REGON,

- nazwę, adres i typ domu,

- liczbę miejsc przeznaczonych dla mieszkańcó w domu,

- strukturę zatrudnienia i zakres świadczonych usług przez poszczególne grupy personelu;

 

 • kopia dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, na której jest usytuowany dom,
 • dokumenty  potwierdzające  spełnienie  wymagań  określonych  odrębnymi przepisami,
 • regulamin organizacyjny domu spokojnej starości lub jego projekt
 • dokumenty potwierdzające status prawny podmiotu, w przypadku gdy nie ma numeru KRS lub CEIDG,
 • informację osposobie finansowania domu,
 • zaświadczenie, że osoba, która ma kierowąać domem jest zdolna ze względu na stan zdrowia do kierowania domem,
 • zaświadczenie albo oświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego iskładkami do ZUS,
 • zaświadczenie albo oświadczenie o niekaralności  za przestępstwo popełnione umyślnie osoby, która będzie kierowała domem;

 

Zezwolenie dostaniesz dopiero po wizytacji budynku.

 

Pamiętaj przy tym, że prowadząc dom spokojnej starości, w jednym budynku można też prowadzić DPS łącznie dla:

 

- seniorów oraz osób przewlekle somatycznie chorych,

- seniorów oraz osób niepełnosprawnych fizycznie;

 

Może Ci się przyda: Jakie są typy domów pomocy społecznej i domów seniora?

 

Prowadzenie domu spokojnej starości

 

Koszty. Największym kosztem jest wynajęcie domu na ośrodek lub zbudowanie własnego. Gdzie kupić działkę? W miastach raczej nie opłaca się kupować budynków, stad większość ośrodków jest lokalizowane na obrzeżach miast. Oprócz tego budynek i wyposażenie powinny być dostosowane do potrzeb osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych.

 

Budynek, w którym ma znajdować się dom, a także jego otoczenie, nie mogą mieć barier architektonicznych. Jeśli obiekt ma wiele kondygnacji i nie posiada windy lub dźwigów osobowych, pokoje dla seniorów powinny znajdować się na parterze. W pokojach mogą mieszkać maksymalnie 3 osoby, przy czym przy dwu- i trzyosobowych pokojach powierzchnia przypadająca na miekszańca nie może być mniejsza niż 6 m kwadratowych.

 

Wyjątkiem są pokoje dla osób wyłącznie leżących - mogą one być przeznaczone dla 4 osób, a powierzchnia nie może być mniejsza niż 6m kwadratowe na osobę.

 

Warto pamiętać, że w jednym budynku placówki nie może przebywać więcej niż 100 osób, którym jest zapewniana opieka całodobowa.

 

W budynku muszą się znajdować uchwyty ułatwiające korzystanie z pokojów i zainstalowanych w nich urządzeń. Prowadzący ośrodek musi zapewnić pokój ogólny typu świetlicowego, jadalnię i miejsce na pralnię lub suszarnię.

 

Placówka musi też zapewniać minimum 3 posiłki dziennie, w tym dostosowane do diety mieszkańców. Pomieszczenia powinny być sprzątane nie rzadziej niż raz dziennie. Dochodzi więc koszt sprzątania. Bardzo dużo wydaje się też na leki i środki czystości.

 

W domu spokojnej starości można też świadczyć  usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób w nim niezamieszkujących. Należy wtedy dostosować sprzęt i pomieszczenia do konkretnych usług.

 

Sprawdź jakimi kryteriami kierują się bliscy przy wyborze odpowiedniego domu opieki. Przeczytaj: Jak wybrać dom spokojnej starości?

 

 

Tego rodzaju biznes jest dość przyszłościowy, bo mamy społeczeństwo starzejące się, a jednocześnie coraz bardziej zamożne. W miastach członkowie rodzin nie żyją w pokoleniowych domach tylko są rozrzuceni w różnych dzielnicach. Taki sposób życia sprzyja oddawaniu rodziców i dziadków do domów opieki.

 

Tak więc, jeśli jesteś gotów zainwestować i, co najważniejsze, jesteś przekonany, że tego rodzaju biznes jest dla ciebie, nie czekaj, działaj już dziś.

 

 

Przeczytaj też: Wypromuj swój Dom Opieki z Domyseniora.pl!

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (22)

 • Marek
  odpowiedz

  Witam.
  Chciałbym założyć dom seniora na ok 40 osób. Wybudować od początku i wyposażyć. Czy mogę prosić okogoś kto taki dom budował o informacje jakie w przybliżeniu są koszta takiej inwestycji. proszę o kontakt pod adresem marekbasa1@o2.pl lub tu na portalu. Dziękuję

 • Iwona
  odpowiedz

  Witam. Czy można zwykły dom mieszkalny zaadaptować na dom seniora dla kilku osób???

 • wojti
  odpowiedz

  witam

  dla wszystkich zainteresowanych założeniem lub prowadzeniem domu opieki.

  Zajmuję się kompleksową pomocą przy zakładaniu domów opieki. Odpowiadam na wszystkie pytania dotyczące tego typu działalności takie jak:

  Jakie są silne i słabe strony tego typu działalności, jakie są wady i zalety. jaki jest rachunek ekonomiczny.
  Odpowiadam na pytania odnośnie lokalizacji, wielkości oraz sposobów prowadzenia.

  Jak zaprojektować od podstaw lub jak zmodyfikować istniejący budynek.

  zajmuję sie także projektowaniem domów opieki.

  Oferuje odpłatne spotkania na których odpowiem na wszystkie Państwa pytania dotyczące domów opieki.

  Oferuje spotkania w Warszawie lub też u Państwa.

  nie zajmuję się finansowaniem lub pozyskiwaniem funduszy na budowanie domów opieki.

  zapraszam do kontaktu

  5.7.4 7.4.0 6.2.1

  • DBrygider

   Witam interesuje się zalozeniem domu opieki .potrzebuje informacji takich jakie przedstawia nik Wojti moj email: tomasz.galon@vp.pl

  • Ilona J.

   Witam, nie można dodzwonić się pod wskazany numer.

  • Dominik

   Witam serdecznie jestem zainteresowany założenia domu spokojniej starości mam budynek na Śląsku jest to hotel ale chce to przerobić potrzebuje właśnie osoby która mi to wszytsko od zera wytłumaczy tutaj podaje swojego maila. Tupupot69@gmail.com

 • Gabriela
  odpowiedz

  Posiadam obiekt o pow. całkowitej 950 m2 z windą w Karpaczu, częściowo zaadaptowany na dom seniora. Zainteresowane osoby prowadzeniem domu seniora zapraszam do kontaktu ze mną.

  Gabriela Wysocka
  Mój adres mailowy: gabula1003@gmail.com

 • Ewa TaKa
  Ewa TaKa
  odpowiedz

  Witam. Prowadzę firmę usługi opiekuńcze. Wiem, że zapotrzebowanie na opiekę jest ogromne i stąd też moje marzenia i plany o Domu Seniora. Mam pomysły, mam duże doswiadczenie i chciałabym uzyskać pomoc od osób które już takie domy prowadzą. Na co zwrócić uwagę, informacje niezbędne typu : ilu opiekunów potrzeba, pielęgniarek, lekarzy, jeśli w zamyśle mam dom na 40osob.chetnych do wspolpracy zapraszam. Za informację dziękuję

 • Monika
  odpowiedz

  Jestem z gdyni. Szukam kogos kto ma dom i chce go przerobic na dom opieki.

  • Danuta

   Jestem w trakcie załatwiania takiego domu.Pracuje parę lat w Niemczech jako opiekunka. Moim marzeniem jest pomóc osobom potrzebującym. opuszczonym przez rodziny.moj mail. danutahofman1@poczta.onet.pl

 • Teresa Leśner
  Teresa Leśner
  odpowiedz

  Chciałabym stworzyć taki dom w swoim domu ale malutki, na trzy osoby. Opiekowałabym się sama z pomocą dochodzącej pielęgniarki i pomocy do kuchni i sprzątania. Pracuję w domu (biuro rachunkowe) i taki dom to byłaby dla mnie jak rodzina. Szukam kontaktów i rad. Może ktoś napisze do mnie kto ma takie doświadczenia.

  • Lucyna

   Dzień dobry. Czy udało się pani uzyskać jakieś informacje. Ja również myślę nad przyjęciem do opieki osób starszych w swoim domu. Może podzieliła by się Pani informacją

 • basia
  odpowiedz

  witam. myślę o założeniu domu spokojnej starości na terenie powiatu krapkowickiego( woj opole)proszę o pomoc osoby, które pomogą mi w poszukiwaniu obiektu i dostarczą dodatkowe informacje lub pomoc w jego założeniu


  • katarzynaczubak1@wp.pl

   605 072 257

  • Tomasz

   Dzień Dobry, proszę o jakiś kontakt do Pani. Pozdrawiam Tomasz

 • Przemysław
  odpowiedz

  Poszukuję dokumentacji potrzebnej do prowadzenia domu opieki na 30 osób. Posiadam już zakupiony budynek w cichym i atrakcyjnym miejscu.

 • gosia
  odpowiedz

  zastanawiam sie nad tym mam duze doswiadczenie ale przeraza mnie polska biurokracja

Słowa kluczowe