Jak założyć rodzinny dom seniora - aktualne wymagania
Prowadzenie rodzinnego domu seniora to szczególny typ aktywności zawodowej. Do rodzinnych domów seniora kierowane są osoby starsze lub starsze i niepełnosprawne, którym nie można zapewnić usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Jest to więc praca, która wymaga zaangażowania, ale też dająca ogromną satysfakcję z pomagania osobom w podeszłym wieku. Chcesz założyć rodzinny dom seniora? Przeczytaj, jakie są aktualne wymagania.
Czym jest rodzinny dom seniora?
Rodzinny dom seniora to zwyczajowa nazwa dla typu rodzinnego domu pomocy dla osób starszych. Jest to forma usług opiekuńczych i bytowych, świadczonych całodobowo.
W rodzinnym domu pomocy może mieszkać nie mniej niż trzech i nie więcej niż ośmiu seniorów. Osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku również kierowane są do rodzinnego domu seniora.
Szukasz ośrodka dla seniora? Sprawdź: Dlaczego warto wybrać Rodzinny dom opieki
Kto może założyć rodzinny dom seniora?
Rodzinny dom seniora może założyć właściciel lub najemca budynku, w którym mają być świadczone usługi. Istotne jest jednak, by najemca budynku mieszkalnego jednorodzinnego mógł zagwarantować właściwe funkcjonowanie rodzinnego domu seniora.
Rodzinny dom seniora może założyć:
- osoba fizyczna,
- organizacja pożytku publicznego.
Jeśli rodzinny dom seniora założy osoba fizyczna, powinna ona również mieszkać w tym budynku, a także bezpośrednio świadczyć seniorom usługi bytowe i opiekuńcze. W przypadku rodzinnego domu seniora prowadzonego przez organizację pożytku publicznego, usługi te są realizowane przez osobę kierującą rodzinnym domem pomocy, która też w nim zamieszkuje.
Osoby prowadzące rodzinne domy seniora mogą korzystać z pomocy innych osób przy świadczeniu usług bytowych i opiekuńczych. Liczba osób pomagających powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości seniorów.
Budynek - aktualne wymagania
W jednym budynku mieszkalnym jednorodzinnym może być prowadzony nie więcej niż jeden rodzinny dom seniora.
Budynek ten powinien spełniać następujące wymagania:
- seniorzy mają swobodny dostęp do budynku oraz jego otoczenia,
- budynek i jego otoczenie pozbawione jest barier architektonicznych, z zastosowaniem udogodnień dla osób niepełnosprawnych,
- jeśli budynek jest wielokondygnacyjny i nie posiada wind - pokoje mieszkalne seniorów znajdują się na parterze,
- pokoje mieszkalne przeznaczone są dla nie więcej niż dwóch osób,
- pokoje jednoosobowe ma powierzchnię nie mniejszą niż 12 m2, a pokoje dwuosobowe - powierzchnię nie mniejszą niż 2 m2 na osobę,
- pokoje mieszkalne wyposażone są w: łóżko lub tapczan, szafę, stół, krzesła, szafkę nocną dla każdej osoby oraz inny niezbędny sprzęt wynikający z indywidualnych potrzeb seniora
- w budynku znajdują się pomieszczenia wspólnego użytkowania: pokój dziennego pobytu służący jako jadalnia, kuchnia dostępna dla wszystkich mieszkańców domu, pomieszczenie pomocnicze do prania i suszenia, jedna łazienka dla nie więcej niż 5 osób i jedna toaleta dla nie więcej niż 4 osób,
- pomieszczenia są wyposażone stosownie do potrzeb seniorów z nich korzystających;
Usługi - aktualne wymagania
Zakres usług opiekuńczych jest dostosowany do indywidualnych potrzeb seniorów oraz uwzględnia poziom ich samodzielności. Szczegółowe wymagania odnośnie usług bytowych i opiekuńczych opisane są w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 maja 2012 r.w sprawie rodzinnych domów pomocy.
Jak założyć rodzinny dom seniora - umowa z gminą
Rodzinny dom seniora jest prowadzony na podstawie umowy zawartej przez osobę fizyczną albo organizację pożytku publicznego z gminą właściwą ze względu na miejsce położenia rodzinnego domu pomocy.
Senior skierowany do rodzinnego domu seniora zawiera umowę pisemną z właścicielem domu, w której określone są m.in. sposób świadczenia usług bytowych i opiekuńczych. Umowa może być też podpisana z pełnomocnikiem albo opiekunem prawnym seniora.
Sprawdź też: Jak założyć prywatny dom seniora - poradnik
Kontrola działalności rodzinnego domu seniora
Działalność rodzinnego domu seniora jest nadzorowana. Co najmniej raz na pół roku kontrolę przeprowadza w nim kierownik ośrodka pomocy społecznej, w imieniu i z upoważnienia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W przypadku uzasadnionego podejrzenia występowania uchybień lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu (np. z powodu skargi złożonej przez osobę przebywającą w rodzinnym domu seniora), kierownik ośrodka przeprowadza kontrolę doraźną.
Może zainteresuje Cię też:
Witam . Czy pensjonariuszami rodzinnego domu opieki mogą być moi synowie. Czy jest jakaś subwencja na członka rodziny ?
Czy osoba która prowadzi taki dom jest samozatrudniona? Czyli powinna mieć działalność, pozwolenie...jak jest rozliczana taka działalność,czy powinna być księgowa?
I czy persjonuszami mogą być członkowie rodziny?
Senior skierowany do rodzinnego domu seniora nie zawiera żadnej pisemnej umowy z właścicielem domu, może przebywać w rdp wyłącznie na podstawie decyzji kierującej wydanej przez OPS.
Pobyt na umowę cywilno - prawną jest możliwy w placówce zapewniającej całodobową opiekę, która jest inną, odrębną jednostką.