Jak założyć rodzinny dom seniora

Jak założyć rodzinny dom seniora
Drukuj Skomentuj

Rodzinny dom seniora to alternatywa dla dużych ośrodków opieki lub drogich prywatnych placówek. Tutaj osoby starsze znajdują odpowiedzialnych opiekunów, z którymi nawiązują familiarne relacje. Podpowiadamy więc jak założyć rodzinny dom seniora.

Idea rodzinnych domów seniora została spopularyzowana w naszym kraju kilka lat temu. W Zachodniej Europie podobne placówki działają już bardzo długo. Opiekunami są z reguły dojrzałe pary, mające dorosłe dzieci. Jednak zdarzają się też rodziny z dziećmi, które zakładają dom opieki seniora. Dzięki temu między opiekunami a osobami starszymi wytwarza się prawdziwa więź emocjonalna. 

Zobacz jak wygląda opieka nad starszymi osobami na Zachodzie, wejdź: Domy seniora na Zachodzie

W Polsce rodzinne domy seniora są alternatywą dla dużych ośrodków opieki społecznej. Z ich usług mogą korzystać osoby, które nie mają zapewnionych odpowiednich warunków w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Kto więc może założyć rodzinny dom seniora?

Przede wszystkim osoby, które dysponują własnym domem lub mieszkaniem, które nie mają barier architektonicznych. Ważne, aby w lokalu piętrowym znajdowała się winda - jeśli jej nie ma, pokoje pensjonariuszy powinny być ulokowane na parterze. W rodzinnym domu seniora nie może mieszkać więcej niż 8 osób wymagających opieki. Opiekunowie powinni posiadać doświadczenie i praktykę jakiej wymaga opieka nad osobami starszymi.

Oprócz pokojów dostosowanych do potrzeb starszych mieszkańców, rodzinny dom opieki powinien dysponować pokojem dziennym, pralnią z suszarnią oraz łazienkami z udogodnieniami dla seniorów. Muszą mieć oni także zapewnione minimum trzy posiłki dziennie oraz przekąski. Opiekunowie, w razie potrzeby, muszą udzielać pomocy w wykonywaniu codziennych czynności, załatwianiu spraw osobistych czy organizowaniu czasu.

Decyzja o założeniu rodzinnego domu seniora nie może być podejmowana pochopnie. Należy dokładnie przemyśleć, czy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki bytowe i opiekuńcze. W pierwszej kolejności trzeba się zwrócić o zezwolenie prowadzenia działalności do wojewody.

 

Dowiedz się więcej o formalnościach związanych z założeniem rodzinnego domu seniora, zobacz: Jak założyć dom spokojnej starości?

Bywa, że pomocy w założeniu rodzinnego domu seniora udzielają Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

Słowa kluczowe