Jak zapobiegać upadkom seniora w domu

Jak zapobiegać upadkom seniora w domu
Drukuj Skomentuj

Ochrona przed upadkiem jest szczególnie ważna w przypadku osób w podeszłym wieku. Choć na pierwszy rzut oka potknięcie się o próg wydaje się niegroźne, upadki to jedna z najczęstszych przyczyn kierowania seniorów do szpitala. Upadek grozi stłuczeniem, skręceniem lub złamaniem - a senior nie wróci do zdrowa tak szybko jak ktoś młodszy. Podpowiadamy, jak zapobiegać upadkom seniora w domu.

1. Dostosuj mieszkanie do Twoich możliwości:

 

  • usuń dywaniki i maty, które się łatwo przesuwają po podłodze (lub zamień je na maty antypoślizgowe),
  • krawędzie schodów oznacz taśmą fluorescencyjną, która będzie dobrze widoczna również w nocy,
  • dopilnuj, by wszystkie pomieszczenia były dobrze oświetlone,
  • wymień wannę na kabinę prysznicową (z niskim brodzikiem - zmniejszysz ryzyko potknięcia się o próg),
  • pilnuj, by w mieszkaniu był porządek - usuń kable z miejsc, po których się chodzi, pochowaj rzeczy, o które można się potknąć,
  • zainwestuj w laskę - może się przydać nie tylko do poruszania się po dworze!

 

Jakie inne przedmioty użytkowe mogą być pomocne dla seniora? Sprawdź w naszym artykule: Przedmioty użytkowe dla seniora - jak pomóc w codziennym funkcjonowaniu?

 

2. Dbaj o swoją aktywność fizyczną.

 

Nie musisz od razu kupować specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń. Warto jednak każdy dzień zacząć od prostych, rozciągających ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest też chodzenie na zajęcia z jogi lub pilatesu.

 

Nawet najprostsze ćwiczenia mogą uchronić Cię przed upadkami. Aktywność fizyczna wzmacnia siłę mięśni i poprawia gibkość - łatwiej będzie Ci utrzymać równowagę przy potknięciu się. Ponadto regularne ćwiczenia poprawiają równowagę i koordynację ruchów.

 

Nie wiesz, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze? Przeczytaj o: choreoterapii, nord walkingu, ćwiczeniach z piłką.

 

3. Sprawdź leki

 

Niektóre leki mogą wywoływać skutki uboczne, takie jak zawroty głowy lub senność. Dlatego jesli zauważasz u siebie nagły spadek kordynacji ruchowej, warto sprawdzić, czy nie jest to skutek przyjmowania konkretnych medykamentów.

 

Dobrze też dowiedzieć się jak poszczególne leki oddziałują na inne - w tym celu skonsultuj się ze specjalistą. Często to niepożądane działanie może skutkować niebezpiecznymi upadkami w domu.

 

Zobacz też: Jak powinno wyglądać idealne mieszkanie dla seniora?

 

Zadbaj o pomoc

 

Niestety, czasem nie udaje się zapobiec nieszczęśliwym wypadkom w domu. Dlatego tak ważne jest, by seniorzy mieli kogoś, kto im wtedy pomoże.

 

Ktoś z Twojej rodziny jest w podeszłym wieku i mieszka sam? Zadbaj o to, by miał pomoc - nie tylko w codziennych czynnościach, ale też w razie nieprzewidzianych wydarzeń (nie tylko upadku, ale też np. choroby). Poproś sąsiadów, by czasem zaglądali do mieszkania seniora. Możesz też skorzystać z usług profesjonalnych opiekunek - poszukaj ich w naszej wyszukiwarce: Usługi opiekuńcze dla Seniora.

 

Przeczytaj też artykuł: Bezpieczny senior zimą, czyli ochrona przed upadkiem

 

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe