Jak zatrudnić emerytkę z Ukrainy do opieki nad osobą starszą?

Jak zatrudnić emerytkę z Ukrainy do opieki nad osobą starszą?
Drukuj Skomentuj

Wielu Polaków ruszyła na pomoc Ukraińcom uciekających z ogarnięto wojną kraju. Kierując się dobrym sercem i chęcią jak największej pomocy, wielu zastanawia się, jak legalnie zatrudnić uchodźcę z Ukrainy. Jak zatrudnić emerytkę z Ukrainy do opieki nad osobą starszą? Odpowiadamy.

Zatrudnienie emerytki bądź emeryta z Ukrainy na umowę o pracę – co trzeba wiedzieć?


W przypadku zatrudnienia emerytki z Ukrainy jako opiekunki do osoby starszej, pracownik będzie objęty obowiązkowym ubezpieczeniem ZUS, co wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że pracodawca będzie musiał opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku kobiet powyżej 55 roku życia i mężczyzn powyżej 60 roku życia nie opłaca się już składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przypominamy jednak, że składki ZUS są obowiązkowe dla wszystkich – niezależnie od wymiaru pracy oraz wynagrodzenia.

 

Sprawdź również: Opieka nad osobą starszą - jak legalnie zatrudnić cudzoziemca?


Pracodawca musi również pamiętać, że po podpisaniu umowy o pracę z cudzoziemcem należy zgłosić umowę do ZUS na druku ZUS ZUA w terminie 7 dni od momentu zatrudnienia.

 

Czytaj także: Dom bezpieczny dla seniora - co trzeba wiedzieć?

 

Zatrudnienie cudzoziemca emeryta na umowę zlecenie – co trzeba wiedzieć?


Zatrudnienie cudzoziemca emeryta na umowę zlecenie jest korzystniejszą opcją dla pracodawcy. Po podpisaniu takiej umowy pracownik podlega obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest jednak w tym przypadku dobrowolne.


Źródło: eporady24.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!