Jak zmniejszyć ryzyko demencji? Psychiatra poleca tych kilka rzeczy

Jak zmniejszyć ryzyko demencji? Psychiatra poleca tych kilka rzeczy
Drukuj Skomentuj

Demencja, czyli zespół otępienny, to termin, pod którym kryją się różne choroby mózgu z jedną wspólną cechą – utratą funkcji poznawczych. Demencja dotyka głównie osoby po 65. roku życia. Dr Jake Goodman, który jest psychiatrą, opracował strategię, która zmniejsza ryzyko choroby.

Co zmniejsza demencję?


Zdaniem psychiatry w zmniejszaniu demencji niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Badania wskazują, że regularne ćwiczenia są niezwykle ważne. Nie musi być to jednak wykańczający sport – wystarczą nawet spacery czy joga. Ważny jest ruch.


Dodał również, że mózg przed demencją doskonale chroni ciągła nauka. Warto więc stawiać sobie nowe wyzwania, cele i je realizować. Warto postawić na naukę języka, szycia, a nawet ogrodnictwo. Wybierz coś, co będzie stymulować mózg.

 

Sprawdź także: Jesteś z tego rocznika? Twoja emerytura będzie o 700 zł wyższa


„Interakcje społeczne stymulują układ nerwowy i wspierają zdrowie psychiczne, co sprzyja zdrowiu mózgu” – dodaje dr Goodman.


Zapewnia też, że bardzo ważna jest dieta. „Równoważona dieta, taka jak dieta śródziemnomorska, składająca się z owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, pełnoziarnistych produktów, ryb, oliwy z oliwek – unikając jednocześnie wysoko przetworzonych produktów - dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla zachowania prawidłowych funkcjo mózgu” – mówi lekarz.


Jeśli jesteśmy uzależnieni od nikotyny, powinniśmy też od razu przystąpić do rzucenia palenia. Palacze mają bowiem aż o 30 proc. wyższe ryzyko rozwoju demencji i o 40 proc. wyższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Ważne jest też ograniczenie alkoholu oraz zadbanie o to, by się wysypiać. Od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę będzie strzałem w dziesiątkę.


 
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


 Źródło: Instagram

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!