Jak zmniejszyć ryzyko demencji? Psychiatra poleca tych kilka rzeczy
Demencja, czyli zespół otępienny, to termin, pod którym kryją się różne choroby mózgu z jedną wspólną cechą – utratą funkcji poznawczych. Demencja dotyka głównie osoby po 65. roku życia. Dr Jake Goodman, który jest psychiatrą, opracował strategię, która zmniejsza ryzyko choroby.
Co zmniejsza demencję?
Zdaniem psychiatry w zmniejszaniu demencji niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Badania wskazują, że regularne ćwiczenia są niezwykle ważne. Nie musi być to jednak wykańczający sport – wystarczą nawet spacery czy joga. Ważny jest ruch.
Dodał również, że mózg przed demencją doskonale chroni ciągła nauka. Warto więc stawiać sobie nowe wyzwania, cele i je realizować. Warto postawić na naukę języka, szycia, a nawet ogrodnictwo. Wybierz coś, co będzie stymulować mózg.
Sprawdź także: Jesteś z tego rocznika? Twoja emerytura będzie o 700 zł wyższa
„Interakcje społeczne stymulują układ nerwowy i wspierają zdrowie psychiczne, co sprzyja zdrowiu mózgu” – dodaje dr Goodman.
Zapewnia też, że bardzo ważna jest dieta. „Równoważona dieta, taka jak dieta śródziemnomorska, składająca się z owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, pełnoziarnistych produktów, ryb, oliwy z oliwek – unikając jednocześnie wysoko przetworzonych produktów - dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla zachowania prawidłowych funkcjo mózgu” – mówi lekarz.
Jeśli jesteśmy uzależnieni od nikotyny, powinniśmy też od razu przystąpić do rzucenia palenia. Palacze mają bowiem aż o 30 proc. wyższe ryzyko rozwoju demencji i o 40 proc. wyższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Ważne jest też ograniczenie alkoholu oraz zadbanie o to, by się wysypiać. Od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę będzie strzałem w dziesiątkę.
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek
Źródło: Instagram