Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru? - porady z Domu Opieki MEDI-system

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru? - porady z Domu Opieki MEDI-system
Drukuj Skomentuj

Jak wynika z badań, ryzyko wystąpienia udaru jest w ogromnej mierze związane z czynnikami, na które mamy wpływ. Chodzi m.in. o nadciśnienie tętnicze, choroby serca, stosowanie używek i niezdrowy styl życia. Co prawda nie istnieje metoda, która dawałaby gwarancję na uniknięcie udaru, ale są sposoby na to, by zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia - mówi neurolog Gabriela Muś z Domu Opieki MEDI-system HONORATA.

To możesz zmienić

 

Do modyfikowalnych czynników ryzyka należą m. in. nieodpowiednia dieta i brak ruchu, jak również mniej powszechne, ale bardziej „agresywne”, jak np. stosowanie amfetaminy, czy przebyte urazy tętnic. Dlatego warto je podzielić na trzy grupy:

 

  • Niewłaściwy styl życia
  • Używki
  • Schorzenia predysponujące do udaru

 

Styl życia ma znaczenie

 

Czynniki ryzyka z pierwszej grupy dotyczą całej populacji. Pod pojęciem niewłaściwy styl życia mieści się bowiem: nieodpowiednia dieta, brak ruchu, a także złe nawyki dotyczące snu, prowadzące do zaburzenia rytmu dobowego (np. zbyt krótki sen). Od nich zależy rozwój takich schorzeń, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność krążenia, które wtórnie przyczyniają się do zwiększonego ryzyka udaru. Dlatego, prawidłowe nawyki żywieniowe, aktywność ruchową i higienę snu należy wpajać od dzieciństwa i kultywować przez całe życie.

 

Używki, a udar

 

Zarówno alkohol, jak i papierosy, czyli najbardziej powszechne używki, działają na układ nerwowy niekorzystnie. Najniebezpieczniejsze, również w przypadku młodzieży, są jednak narkotyki - amfetamina i marihuana. Dlatego, chcąc uniknąć udaru należy stronić od używek od młodych lat, a w przypadku nałogów, starać się z nimi walczyć.

 

Niebezpieczne schorzenia

 

Nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej, czy urazy tętnic to najczęstsze choroby, które trzeba skrupulatnie leczyć i monitorować. Osoby nimi dotknięte lub nimi zagrożone są bowiem w grupie największego ryzyka udarowego.

 

Dieta, która zmniejszy ryzyko

 

Od kilkunastu lat na świecie znana jest dieta DASH, tzw. śródziemnomorska, która według badań przeprowadzonych w USA wpływa na zmniejszenie ciśnienia tętniczego, czyli w efekcie zmniejsza ryzyko udaru. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma cudownych diet. Jest za to zdrowy rozsądek. W sposobie odżywiania najważniejsze jest dostarczenie organizmowi wymaganych składników odżywczych przy ilości kalorii dostosowanych do zapotrzebowania, podzielonych na 5-7 posiłków dziennie. W Polsce obowiązuje tzw. piramida żywieniowa Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia, której podstawą jest wspomniana aktywność fizyczna, jako najważniejszy element zdrowego stylu życia, a następnie warzywa i owoce.

 
Do profilaktyki przeciwudarowej najlepiej podejść kompleksowo, gdyż ryzyko wystąpienia udaru możemy zmniejszyć tylko wtedy, gdy zadbamy o każdy z wyżej wymienionych aspektów naszego życia. Co więcej, postępując w ten sposób, podniesiemy jego jakość w różnych wymiarach! - podsumowuje dr Muś.

 

Statystyki są zatrważające - udar zbiera coraz większe żniwo. Co więcej, maleje średnia wieku osób dotkniętych tym nagłym incydentem mózgowym.

 

  • Współczynnik zapadalności w Polsce to nieco ponad 177 mężczyzn na 100 tys. oraz ok. 125 kobiet na 100 tys. (czyli na średnim poziomie europejskim).
  • Wskaźnik umieralności to ok. 106 mężczyzn/100 tys. i prawie 80 kobiet/100 tys. - czyli na poziomie ok. 40% - jeden z najwyższych w Europie i powyżej średniej na naszym kontynencie (18-25%).
  • Aż 70% osób w Polsce, które miały udar, pozostaje niepełnosprawnymi (w Europie ten współczynnik wynosi ok. 50%).

 

Kontakt dla mediów:

 

Magda Michalska - menedżer ds. marketingu i PR w MEDI-system, magdalena.michalska@medisystem.pl

tel. +48 881 910 783

MEDI-system

 

MEDI-system powstał w 2001 roku. Jest liderem stacjonarnej opieki długoterminowej. Oferuje blisko 1000 miejsc w dziewięciu nowoczesnych ośrodkach, które specjalizują się w usługach opiekuńczo-leczniczych oraz rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej. Podopiecznymi MEDI-system są także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera i Parkinsona.

 

Usługi MEDI-system są kierowane do seniorów, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia wymagają codziennego wsparcia i całodobowej opieki oraz osób, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie. O zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów dba ponad 750-osobowy zespół (pielęgniarki i opiekunki, fizjoterapeuci, lekarze, terapeuci zajęciowi, logopedzi i psycholodzy, personel pomocniczy i administracyjny).

 

Ośrodki MEDI-system oferują opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (ZOL) lub w formie komercyjnej. Od 1 stycznia 2016 r. MEDI-system jest częścią międzynarodowej sieci centrów i rehabilitacji ORPEA, obecnej w branży od 25 lat z potencjałem blisko 70 000 miejsc w 10 krajach Europy (m.in. Francji, Niemczech, Szwajcarii, Belgii) i obecnej na trzech kontynentach.

 

Więcej informacji: www.medisystem.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe