Jak znaleźć dobry dom seniora?

Jak znaleźć dobry dom seniora?
Drukuj Skomentuj

Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki jest trudna, ale kiedy już do niej dojdzie koniecznie musimy sprawdzić ośrodek, w którym chcemy umieścić naszą rodzinę. Zatem jak znaleźć dobry dom seniora?

Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w domu seniora jest bardzo trudna i składa się na nią wiele czynników. Najczęściej są to niedostosowane mieszkania do potrzeb osób chorych czy niepełnosprawnych oraz niezbędna stała opieka medyczna. W takim wypadku dobry dom seniora jest idealnym rozwiązaniem aby zapewnić fachową i całodobową opiekę oraz odpowiednie warunki pobytu dla osób starszych.

Zanim umieścimy naszych bliskich w domu opieki koniecznie wybierzmy się osobiście do tych ośrodków. Nawet podczas krótkiego pobytu możemy zorientować się czy miejsce odpowiada naszym oczekiwaniom. Listę domów seniora znajdziemy bez problemu w Internecie, a w szczególności na OPS czyli Pierwszym Polskim Portalu Pomocy Społecznej.

Dowiedz się jak postarać się o miejsce w domu opieki, wejdź: Jak załatwić dom opieki?

Aby znaleźć dobry dom seniora dla naszych bliskich trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Odwiedzając ośrodek należy zwrócić uwagę na czystość i zapach jaki panuje wewnątrz. Kolejna kwestia to pokoje. Zwracamy uwagę na to ile osób przebywa w jednym pomieszczeniu, jego wyposażenie oraz czy posiada oddzielny węzeł sanitarny. Gdy tylko nadarzy się okazja warto porozmawiać z mieszkańcami ośrodka o tym jak oceniają to miejsce, czy czują się dobrze i czy niczego im nie brakuje. Wykwalifikowana opieka medyczna to jedna z najważniejszych rzeczy na jakie również trzeba zwrócić uwagę.

Dla rodzin seniorów oddanych pod opiekę domu pomocy bardzo ważna jest możliwość odwiedzin o każdej porze. Jeśli wizyty są mocno ograniczone bądź możliwe tylko w określonym czasie - zrezygnujmy. Warto także dopytać czy istnieje możliwość organizowania dla osób starszych przyjęć urodzinowych bądź zabrania naszych bliskich na spacer, np. do ogrodu przy ośrodku.

Opłaty za pobyt seniora w domu opieki to również bardzo istotna kwestia. Ważne czy w zakres opłat wliczane są lekarstwa, dodatkowe usługi pielęgniarskie, rehabilitacja bądź wózek dla osób, które mają problem z poruszaniem się o własnych siłach. Pamiętajmy także o dokładnym przeczytaniu regulaminu domu.

Pozostaje także kwestia tego czy wybrać prywatny, czy państwowy dom seniora. Decyzja w jakiej placówce umieścimy seniora niestety nie zawsze należy do nas. Ograniczają ją przede wszystkim kwestie finansowe, jak również decyzja OPS-u. Warto zwrócić uwagę na oferty zakonnych domów opieki. Niektóre z nich mają ogromne doświadczenie w prowadzeniu tego typu ośrodków, a zakonnice słyną z dużej cierpliwości i oddania swoim pacjentom. Coraz więcej mówi się też o rodzinnych domach seniora, a pobyt w nich wcale nie jest taki kosztowny. Być może taka forma opieki nad osobami starszymi już niedługo stanie się najbardziej popularna.

Dowiedz się dokładnie na czym polega różnica między prywatnym a państwowym domem seniora, wejdź: Prywatne a państwowe domy opieki

Gdy już zdecydujemy się na konkretną placówkę, nie przestawajmy obserwować. Warto uważnie przyglądać się otoczeniu i samopoczuciu seniora szczególnie w pierwszym okresie pobytu. Nie należy lekceważyć nawet najdrobniejszych incydentów. Każda placówka ma swój organ założycielski gdzie można zgłaszać skargi i zażalenia. Należy pamiętać także, że niektóre placówki opiekuńcze przyjmują pod swój dach także osoby wymagające specjalistycznej opieki bądź niepełnosprawne w każdym wieku. Dlatego też nie powinna nas zdziwić obecność w ośrodku trochę młodszych osób.

Alternatywą dla domu opieki są osiedla dla seniora. Dowiedz się więcej i zobacz: Osiedla dla seniorów

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (2)

Słowa kluczowe