Jak zorganizować opiekę nad osobą starszą?

Jak zorganizować opiekę nad osobą starszą?
Drukuj Skomentuj

Wraz z wiekiem seniorzy stają się coraz mniej aktywni, częściej ulegają urazom i zapadają na wiele chorób. Opieka nad osobą starszą - zwłaszcza kiedy jej stan zdrowia nie jest dobry - to niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie. Jeśli na co dzień zajmujemy się schorowanymi rodzicami lub dziadkami, oprócz pracy, a także opieki nad własnymi dziećmi dochodzą nam jeszcze inne obowiązki. Jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji?

1. Wsparcie rodziny

 

Niespodziewana utrata sprawności fizycznej, czy kontroli nad własnym życiem wywraca świat do góry nogami. Ogromne zmiany czekają więc nie tylko chorego, ale także jego bliskich. Ważne jest, aby okazywali sobie wtedy dużo cierpliwości i wyrozumiałości. Jeśli członkowie rodziny wspólnie opracują grafik i podzielą się obowiązkami - każdy z nich będzie mógł liczyć na wsparcie fizyczne oraz psychiczne. Przy określaniu zadań, należy wziąć pod uwagę posiadane umiejętności. Jeśli ktoś potrafi gotować - może zająć się przygotowywaniem posiłków. Jeżeli jeden z opiekunów nie będzie w stanie codziennie dojeżdżać do chorego, niech odwiedza go w weekendy albo weźmie do siebie w czasie urlopu. Pomysłów na poradzenie sobie z zaistniałą sytuacją jest wiele. Liczy się przede wszystkim współpraca i dobra organizacja. 

 

Miejsce, w którym przebywa obłożnie chory, powinno być przede wszystkim bezpieczne, dlatego sprawdź jak powinna wyglądać


2. Zadbaj o siebie

 

Jeżeli sami opiekujemy się seniorem, pamiętajmy aby nie zatracić się w roli opiekuna, ponieważ jakość naszego życia wpłynie na wykonywane przez nas obowiązki. Kiedy będziemy przemęczeni i sfrustrowani - nasi bliscy od razu wyczują, że coś jest nie tak. To, że spędzimy z chorym mniej czasu, nie będzie oznaczało, że go nie kochamy. Ciężko jest czuwać przy kimś całą dobę mając własny dom i rodzinę. Nie bójmy się skorzystać z pomocy bardziej wykwalifikowanych w tym kierunku specjalistów. Osoba sprawująca opiekę nad seniorem nie jest w stanie wykonać wszystkich niezbędnych czynności, takich jak podawanie zastrzyków, czy wymiana cewnika, dlatego warto wtedy pomyśleć o dodatkowym wsparciu.

 

3. Państwowe świadczenia

 

Gdy rodzina nie może zapewnić choremu należytej opieki - z pomocą przychodzi państwo. Osoba starsza ma możliwość skorzystania z usług opiekuńczych w zakresie zaspokajania codziennych potrzeb. Przewlekle chorzy mogą liczyć na sfinansowane ze środków publicznych świadczenie, jakim jest domowa opieka pielęgniarska. Aby uzyskać skierowanie na tego typu pomoc należy wybrać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Szczegółowa opieka nad seniorem ustalana jest wraz z pacjentem, jego rodziną oraz pielęgniarką.

 

Państwo oferuje także wsparcie finansowe w postaci dodatku pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego, przyznawanego osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Ponadto, w przypadku opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny, opiekunowie mogą otrzymać również zasiłek opiekuńczy.

 

4. Pobyt w placówce opiekuńczej

 

Czasami bywa tak, że nie kwalifikujemy się do skorzystania z pomocy państwa i musimy pomyśleć o pobycie w domu seniora. Jak wygląda opieka w tego typu placówce? Z jednej strony ciągle słyszy się o złym traktowaniu chorych, lecz z drugiej możemy podziwiać kolorowe fotografie obiektów dostępne na ich stronach internetowych. Jak najlepiej zweryfikować zdobyte informacje? Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie wizyta w domu opieki, a także rozmowa z właścicielami oraz podopiecznymi.

 

Zastanawiasz się, w czym przejawia się właściwe funkcjonowanie placówek opiekuńczych dla osób starszych? Wejdź i zobacz:

 

Aby otrzymać miejsce w domu opieki, należy najpierw złożyć pisemny wniosek w najbliższym ośrodku pomocy społecznej z prośbą o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej. Może zająć się tym senior albo jego opiekun prawny. W następnym kroku, chorego i jego rodzinę czeka wywiad środowiskowy, którego celem jest upewnienie się, że opieka nad osobą starszą jest niemożliwa w miejscu zamieszkania. Po dopełnieniu wszelkich formalności - pracownik socjalny przedstawia wniosek o skierowanie do placówki opiekuńczej, do którego dołącza także opinię o sprawności seniora, zaświadczenie o jego dochodach, zgodę na pobieranie opłaty za pobyt w domu opieki oraz oświadczenie woli o umieszczeniu w obiekcie.  W ostatnim etapie odpowiednie instytucje w postaci np. Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej lub Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie wydają decyzję o otrzymaniu miejsca w konkretnym domu seniora, najczęściej w pobliżu miejsca zamieszkania.

 

Umieszczenie naszych bliskich w domach opieki nie należy do łatwych decyzji. Placówki kuszą swoimi ofertami, zachęcając klientów bogatymi stronami internetowymi, a także niższymi sezonowymi cenami. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego obiektu, sprawdź - Jak wybrać dom spokojnej starości? 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe