Jak zrobić płyn odstraszający kleszcze?

Jak zrobić płyn odstraszający kleszcze?
Drukuj Skomentuj

Gdy sezon grzybobrania rozwija się w najlepsze, a pogoda sprzyja leśnym wędrówkom, warto spędzać wolny czas na łonie natury. Wybierając się do lasu, trzeba jednak zadbać również o bezpieczeństwo. Jak sporządzić ziołowy płyn odstraszający kleszcze?


W jaki sposób kleszcze wybierają ofiarę?  

 

Kleszcze to niewielkie, ale niezwykle groźne stworzenia. Do tego, aby przeżyć, potrzebują krwi, którą biorą od swoich ofiar, najczęściej zwierząt, ale również ludzi. Kłamstwem jest, że kleszcze występują tylko w lasach. Pajęczaki te szukają ofiar również na łąkach, w parkach, a nawet w ogrodach i domach. Niektóre gatunki mogą przenosić się na skórze gołębi, po czym pozostawione w zaludnionych miejscach wędrują w poszukiwaniu pożywienia, czyli krwi.

Kleszcze nie mają oczu, dlatego swoje ofiary wybierają, wyczuwając ciepło ciała i woń. Zapach ludzkiej skóry może kleszcze zwabić lub odstraszyć. To, co kleszcze zachęca, to woń wydzielanego dwutlenku węgla i kwasów będących składnikami potu. Preparaty w formie sprayu są więc najpopularniejszym sposobem na ochronę przed ugryzieniem. Ich zadaniem jest przede wszystkim maskowanie naturalnego zapachu.


Sprawdź także: Jak zadbać o dłonie w czasie pandemii?

 


Ziołowy preparat na kleszcze – jakie zapachy odstraszają pajęczaki?

 

Aby ukryć zapach ciała, należy użyć preparatów zawierających wyciągi lub olejki z ziół o intensywnym aromacie. Część roślin warto posadzić w ogrodzie, dzięki czemu zmniejszymy prawdopodobieństwo wizyty nieproszonych gości, czyli kleszczy.

Rośliny, których kleszcze nie lubią, to m.in.:

  • piołun bylica,
  • mięta,
  • czosnek niedźwiedzi,
  • cebula,
  • chryzantema dalmatyńska,
  • chrzan pospolity,
  • kocimiętka,
  • wrotycz.


Jak zrobić domowy preparat na kleszcze?

 

 

Domowy preparat na kleszcze sporządzimy, przygotowując napar z wymienionych roślin. Gotowy napar można rozcieńczyć wodą destylowaną. Po zupełnym ostudzeniu warto dodać po kilka kropli olejków eterycznych, np. geranium, olejku z tataraku, lawendowego, czy miętowego.

Spośród wymienionych olejków, to geraniowy ma szczególne znaczenie w walce z kleszczami. Z jego dodatkiem możemy stworzyć jeden z najprostszych preparatów. Wystarczy dodać 20 kropli olejku do połowy szklanki wody razem z  małą łyżeczką wódki. Całość przelewamy do pojemnika z atomizerem i dokładnie mieszamy.

 

Domowe preparaty odstraszające kleszcze będą najbardziej skuteczne, jeśli ponowimy ich aplikację po ulotnieniu się zapachu.

Pamiętajmy jednak, że jeśli stosujemy na skórę olejek po raz pierwszy, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie pojawi się reakcja uczuleniowa. W tym celu wcieramy kroplę olejku w skórę za uchem i odczekujemy przynajmniej 12 godzin, obserwując, czy nie dzieje się nic niepokojącego.

 


Sprawdź również: Sprawdzone sposoby na komary

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!