Jak żyć ze słabym sercem?

Jak żyć ze słabym sercem?
Drukuj Skomentuj

Niewydolność serca najczęściej dotyczy seniorów, choć zdarza się, że ze słabym sercem muszą żyć również dużo młodsi. Jest to stan, w którym chore serce nie potrafi  prawidłowo pompować krwi i dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tlenu w stosunku do aktualnych potrzeb. W tym stanie ważny jest nie tylko stały kontakt z lekarzem, ale też samokontrola. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jak żyć ze słabym sercem.


Niewydolność serca – samokontrola


Samokontrola jest niezwykle ważna w momencie, gdy pacjent uzyska wypis ze szpitala lub przejdzie wszystkie potrzebne badania.  Otrzymuje on wtedy cenne porady od lekarza, do których należy się stosować. Samokontrola dotyczy przede wszystkim wykonywania pomiarów na własną rękę. Ale od czego zacząć?

 

Czytaj także: Co warto pić przed snem?

 

Niewydolność serca – pomiary

 

 

Ciśnienie tętnicze to podstawowy parametr, który pomaga badać stan układu krążenia. Jego wartość zależy od siły i częstości skurczów serca, a także od napięcia naczyń tętniczych. Niewydolne serce może kurczyć się tak słabo, że ciśnienie krwi będzie za niskie. Z drugiej strony osoby chorujące na nadciśnienie mogą mieć za duże ciśnienie, które będzie stanowiło niepotrzebne i szkodliwe obciążenie serca. Zanim przejdziesz do pomiarów, powinieneś ustalić z lekarzem, jakie ciśnienie jest u ciebie normą. Zalecona wartość ciśnienia tętniczego, powinna być wpisana do dzienniczka pomiarów.

 

Sprawdź również: Wyjazd do sanatorium a koronawirus: czy i jak można zrezygnować z wyjazdu?

 

Pomiar tętna jest zależny od stanu serca, ale też przyjmowanych leków. Szybkie bicie serca jest złym objawem, ale zbyt wolna akcja serca również może być niebezpieczna.  Należy zatem ustalić z lekarzem odpowiednią wartość i wpisywać ją do dzienniczka. Warto również sprawdzać równość tętna. Nierówny puls to sygnał, którego nie powinieneś bagatelizować. Zgłoś się do lekarza!

 

Czytaj także: Najlepsze sposoby na zdrowe serce


Waga ciała jest również ważnym wskaźnikiem, jeśli chodzi o słabe serca. Chorzy na niewydolność serca zatrzymują wodę w organizmie, więc pomiar wagi każdego dnia jest niezwykle ważny.

 

Sprawdź również: Zawał serca a witamina C - mają coś wspólnego?


Systematyczne zażywanie odpowiednio dobranych leków to kolejna niezwykle ważna rzecz u osób ze słabym sercem.  Można zaopatrzyć się w specjalne pudełko, które ułatwi zażywanie dużej liczby leków.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!