Jaka jest bezpieczna pozycja do snu dla seniora?

Jaka jest bezpieczna pozycja do snu dla seniora?
Drukuj Skomentuj

To, jak śpisz, wpływa na twoją kondycję i samopoczucie. Zadbaj o odpowiednią pozycję spania dla seniora.

Wpływ snu na nasz organizm

 

Dorosły człowiek przesypia 1/3 swojego życia. Sen przynosi ulgę w chorobie, pomaga zachować zdrowy wygląd, zregenerować mięśnie i kości, wpływa zbawiennie na skołatane nerwy. Dorosły człowiek potrzebuje 7–8 godzin snu. Starsze osoby mają zaburzony rytm snu i czuwania, przez co też często zasypiają nawet w dzień w niewygodnych pozycjach, co może skutkować bólami czy ogólnie niesprawnością. Najlepiej wypracować stałe pory dla snu, na przykład dzięki zwiększenieu dziennej aktywności seniora. Ponadto niezwykle ważne jest dbanie o higienę snu, tj. przed snem powinno się przewietrzyć pokój, zjeść lekką kolację i się wyciszyć.

 

Najgorsza pozycja do snu

 

Zdaniem naukowców najjgorszą pozycją do spania jest spanie na brzuchu. Może to niestety prowadzić do chorób serca,

 

Spanie na plecach natomiast nie jest wskazane dla osób chorych na kręgosłup lub tych, którzy mają problemy z oddychaniem.

 

Sprawdź również: Rusza the Voice of Senior

 

Jaka jest najlepsza pozycja do spania?

 

Zdaniem ekspertów najlepszą pozycją snu jest spanie na boku, a w szczególności spanie na lewym boku. Magazyn "Journal of Neuroscience" opublikował badania, które wykazują, że spanie na boku wspiera usuwanie toksyn z mózgu. Jak czytamy w artykule, taka pozycja zmniejsza gromadzenie się blaszek miażdżycowych w mózgu. Ma to związek z nagromadzeniem się odpadów chemicznych, w tym beta amyloidu, który może przyczyniać się do rozwoju częstych u osób starszych Alzheimera i demencji.


Spanie po lewej stronie usuwa toksyny

 

Spanie na lewym boku pomaga w usunięciu toksyn z węzłów chłonnych. Dzięki sile grawitacji pomaga też lepiej trawić jedzenie w przewodzie pokarmowym. Przy tej pozycji lepiej pracuje także serce oraz śledziona.

 

Sprawdź także: W ciągu pięciu lat powstało ponad 770 placówek Senior plus

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!