Jaka pomoc przysługuje starszym osobom

Jaka pomoc przysługuje starszym osobom
Drukuj Skomentuj

Seniorom, którym z różnych względów trudno podołać codziennym czynnościom, należy się wsparcie odpowiednich placówek! Odpowiadamy na pytanie: jaka pomoc przysługuje starszym osobom?

Jeżeli senior nie radzi sobie z codziennymi obowiązkami domowymi, wtedy powinien skorzystać z pomocy jaką są usługi opiekuńcze. Taka opieka seniora przysługuje samotnym starszym osobom oraz tym, którymi nie może zaopiekować się nikt z bliskich.

 

Sprawdź z jakich ulg może korzystać senior, zobacz: Jakie są ulgi dla seniorów?

Usługi opiekuńcze dla osób starszych obejmują przede wszystkim udzielanie wsparcia podczas codziennych czynności, pomoc w higienie, wypełnianie zaleceń lekarza oraz zadbanie o to, aby podopieczny utrzymywał kontakty z otoczeniem. Takie usługi opiekuńcze mogą być świadczone w miejscu zamieszkania bądź domach pomocy społecznej.

Warto też wiedzieć, że seniorowi, który jest przewlekle chory ale nie wymaga hospitalizowania przysługuje domowa opieka pielęgniarska. Takie usługi opiekuńcze są przyznawane na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Dowiedz się więcej na pomocy pielęgniarskiej w domu, wejdź: Domowa opieka pielęgniarska

W przypadku gdy senior jest osobą wymagającą stałej opieki przysługują mu tzw. specjalistyczne usługi opiekuńcze, które świadczą ośrodki pomocy społecznej. Osoba starsza jest kierowana do miejsca najlepiej dostosowanego do jej potrzeb. Tam też ma zapewnioną całodobową opiekę, terapię oraz dostęp do służby zdrowia.

Decyzja o takiej opiece seniora jest przyznawana po złożeniu pisemnego lub ustnego wniosku. Poprzedza ją też wywiad środowiskowy. Odpłatność za pobyt i usługi opiekuńcze jest uzależniona od dochodów pensjonariusza.

Zobacz jak krok po kroku załatwić miejsce w domu opieki, wejdź: Jak załatwić dom opieki?

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

Słowa kluczowe