Jakie badania na wątrobę? O ten narząd trzeba dbać
Jakie badania na wątrobę? Zastanawiają się nad tym nie tylko seniorzy. To bardzo ważny narząd w ciele człowieka, który jednak spychamy nieco na dalszy plan. Jak zatem o niego zadbać? Odpowiadamy.
Jakie badania na wątrobę? Zadbaj o nią
Wątroba to bardzo ważny narząd, który pełni wiele funkcji – detoksykującą, metaboliczną, filtracyjną oraz magazynująca. Co ciekawe, wątroba nie boli, więc tym bardziej warto obserwować, czy nie pojawiają się niepokojące objawy.
Sprawdź także: Recepty na psychotropy - nowe zasady
Warto więc wykonywać choćby najważniejsze badania diagnostyczne, które pozwalają ocenić stan wątroby. Są to m.in. testy funkcji wątroby, czyli zestaw badań, które oceniają ogólną sprawność narządu oraz stopień uszkodzenia. Warto wykonać też badania obrazowe, czyli USG wątroby, które pozwoli na wykrycie guzków, torbieli czy innych zmian strukturalnych oraz tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, które są bardziej zaawansowanymi badaniami i pozwalają na odkrycie mniejszych niepokojących zmian.
Testy na obecność przeciwciał i antygenów wirusowych pozwalają na wczesne wykrycie infekcji i odpowiednie leczenie wirusowego zapalenia wątroby, więc również warto je wykonać. Najbardziej zaawansowanym, a zarazem inwazyjnym badaniem, jest biopsja wątroby, która polega na pobraniu fragmentu tkanki wątroby w celu dokładnej analizy mikroskopowej. Biopsja pozwala na potwierdzenie diagnozy, ocenę stopnia uszkodzenia i określenie ewentualnych zmian chorobowych.
Czytaj również: Jak rozpoznać udar cieplny u seniora? Cenne wskazówki
Pamiętajmy, że profilaktyka to najlepsza metoda, która daje szansę uniknięcia poważnych chorób i powikłań, więc warto poświęcić czas na badania.
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek