Jakie rośliny odstraszają mszyce?

Jakie rośliny odstraszają mszyce?
Drukuj Skomentuj

Mszyce  szkodniki, które w ogrodzie przysparzają nam wielu kłopotów. Istnieją jednak zioła, którym pozwalają pozbyć się owadów.  Jakie rośliny skutecznie odstraszają mszyce?


Jakie rośliny są najbardziej narażone na mszyce?

 

Mszyce to małe, ale bardzo szkodliwe owady. Atakują rośliny ogrodowe, i doniczkowe. W czasie wiosny warto dokładnie przyjrzeć się roślinności i wcześniej zareagować w przypadku zaobserwowania mszyc, gdyż mogą one doprowadzić do zniszczenia rośliny.

 

Mszyce atakują kwiaty doniczkowe. Najczęściej żerują na begoniach, storczykach, cytrusach, dracenach, czy nasturcjach. Wśród roślin ogrodowych najbardziej narażone na atak mszyc są róże. Warto również zauważyć, że spadź wytwarzana przez mszyce stanowi pożywkę dla mrówek, dlatego też często zdarza się, że mamy do czynienia jednocześnie z wieloma szkodnikami niszczącymi rośliny.

 

Mszyce oprócz tego, że wytwarzają spadź zatykającą kanaliki części zielonych rośliny, żywią się także jej sokami. Najbardziej narażone na niekorzystny wpływ mszyc są więc liście, kwiaty oraz młode pędy.

 

 

Sprawdź również: Sprawdzone sposoby na komary

 

 
Rośliny odstraszające mszyce – posadź je w ogrodzie

 

Mszyce atakują wiele roślin, które stanowią dla nich pożywkę. Są jednak także takie, których mszyce nie tolerują. Co więcej, niektóre z nich działają na owady odstraszająco i mogą stanowić ochronę ogrodowej rabaty.

 

Rośliny, które odstraszają mszyce:

 

mięta,

lawenda,

czosnek,

szałwia,

tymianek,

piołun,

aksamitka,

cebula,

nagietek,

ogórecznik lekarski,

dziki bez.

 


Jak zrobić ziołowy odwar odstraszający mszyce

 

Rośliny, które odstraszają mszyce, możemy posadzić w ogrodzie, zwiększając ochronę innych mniej odpornych roślin. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy sporządzić domowy oprysk na mszyce. Wykorzystać w tym celu możemy napary i wyciągi z wymienionych roślin o działaniu odstraszającym na mszyce.

 

Jeśli chcemy przygotować domowy środek na mszyce, należy przygotować m.in.:

 

 

  • Wywar z cebuli – 15 g cebuli zalewamy 2 litrami wody i gotujemy przez ok. 25 minut. Po  ostudzeniu spryskujemy roślinę.
  • Wyciąg z czosnku – 50 g czosnku rozcieramy i zalewamy 2 litrami wody. Całość zostawiamy na dobę lub gotujemy przez ok. 20 minut. Zimnym roztworem opryskujemy roślinę.
  • Wyciąg z czarnego bzu – 50 g suszonych liści piołunu moczymy w 3 litrach wody. Następnie łączymy z czystą wodą w stosunku 1:10 oraz opryskujemy i podlewamy rośliny.
  • Wyciąg z piołunu – 100 g świeżego lub 10 g suszonego piołunu moczymy w litrze wody. Stosujemy do spryskiwania i podlewania roślin. 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!