Jakie są objawy osteoporozy?

Jakie są objawy osteoporozy?
Drukuj Skomentuj

Osteoporoza to choroba układu kostnego, która najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku. Przyczyn powstawania osteoporozy jest wiele, a sama choroba może być bardzo kłopotliwa. Warto wiedzieć jakie są objawy osteoporozy i kiedy zgłosić się do lekarza po pomoc.

Pierwsza faza rozwoju choroby przebiega właściwie bezobjawowo. Szkielet jest dyskretnie pozbawiany minerałów i regularnie osłabiany. Bardzo często pierwszą oznaką choroby jest dopiero złamanie kości. Osoby dotknięte chorobą niejednokrotnie zgłaszają bóle kostne pod wpływem większych obciążeń. Pierwsze objawy osteoporozy bywają mylone ze zwyrodnieniem stawów, gdyż trudno jest wtedy jednoznacznie powiązać ból z jedną bądź drugą chorobą.

Sprawdź jak dłużej zachować sprawność fizyczną i dobre samopoczucie, zobacz: Recepta na młodość

Osobom starszym z osteoporozą, w miarę postępu choroby, obniża się wzrost. Jest to cecha charakterystyczna choroby układu kostnego w zaawansowanym stadium. Obniżenie wzrostu spowodowane jest złamaniami kompresyjnymi kręgów. Stają się one spłaszczone, przez co kręgosłup ulega skróceniu, a co za tym idzie, całkowity wzrost obniża się średnio 2 cm na każdy złamany kręg.

Złamanie kompresyjne kręgu wcale nie musi być związane z nadmiernym wysiłkiem czy poważnym urazem. Niejednokrotnie do złamań dochodzi w czasie zupełnie banalnych czynności. Nie daje ono silnych objawów i często jest wykrywane dopiero przy okazji wykonania zdjęcia rentgenowskiego. U pacjentów z osteoporozą dochodzi także do pogłębiania się wygięcia kręgosłupa ku tyłowi, czyli kifozy.

 

Jak cieszyć się życiem w podzeszłym wieku? Wejdź i zobacz: Stulatkiem być

 

Złamania kości nawet przy niewielkim urazie są bardzo poważne w skutkach dla osób cierpiących na osteoporozę. Niektóre złamania mogą skończyć się długotrwałym leczeniem oraz rehabilitacją. Do takich zalicza się złamanie szyjki kości udowej, które może nawet doprowadzić do unieruchomienia w łóżku na bardzo długi czas. Inne typowe dla osteoporozy miejsca złamań to, wspomniane wcześniej, złamania kompresyjne kręgów, kości ramiennej oraz odcinka kości promieniowej tuż przy nadgarstku.

Badanie, które pozwala precyzyjnie określić stan kośćca to densytometria. W razie podejrzenia choroby należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe