Jakie są ulgi dla seniorów?

Jakie są ulgi dla seniorów?
Drukuj Skomentuj

Wraz z przejściem na emeryturę seniorom przysługują liczne przywileje oraz zniżki, które powalają zaoszczędzić trochę pieniędzy. Warto wiedzieć jakie dokładnie są ulgi dla seniorów, aby móc z nich pełnoprawnie korzystać.

Przejście na emeryturę oznacza początek szeregu przywilejów, m.in. prawo do ulg w komunikacji miejskiej. O prawie emerytów do przejazdów środkami komunikacji miejskiej w niższej cenie decydują władze poszczególnych miast. Zdarza się, że seniorzy w określonym wieku mogą korzystać z komunikacji miejskiej zupełnie za darmo! W pozostałych przypadkach ulgi dla emerytów wynoszą ok. 50%.

 

Zniżki PKP


Osoby, które przeszły na emeryturę, dwa razy do roku mają prawo skorzystać z przejazdów w drugiej klasie pociągami (osobowymi, pośpiesznymi i ekspresowymi) z 37% zniżką. Z kolei emeryci, którzy częściej korzystają z usług PKP powinni zaopatrzyć się w legitymację seniora, upoważniającą do ulg na przejazdy. Taki dokument można nabyć na dworcu za okazaniem dowodu osobistego po ukończeniu 60. roku życia. Legitymacja seniora upoważnia do podróżowania z 50% zniżką wszystkimi pociągami krajowymi w klasie pierwszej oraz drugiej. Dokument kosztuje 75 zł i jest ważny rok.

Emerytura to świetny czas na rozwijanie pasji lub zapisanie się na studia! Zobacz więcej: Uniwersytety Trzeciego Wieku

W przypadku pasażerów linii lotniczych, na seniorów czeka ok. 20% ulga. Warto jednak pamiętać, że wysokość zniżki może różnić się w zależności od poszczególnych przewoźników. Ulgi dla emerytów dostępne są po ukończeniu 60. roku życia.

Osoby na emeryturze, które skończyły 60 lat mogą także korzystać z tańszych rozrywek. W zależności od placówki kulturalnej i miasta, w którym się ona znajduje emeryci mogą liczyć na zniżki w granicach 40-50%. Co więcej, seniorzy mogą także kupić ulgowe bilety do większości galerii sztuki czy ogrodów botanicznych, bądź skansenów. Ulgi dla emerytów przysługują także na imprezach sportowych.

Seniorzy oraz ich małżonkowie, bądź osoby przebywające w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczych, mają prawo korzystać z 50% zniżki w opłacie za wydanie paszportu. Osoby, które ukończyły 70 lat są zupełnie zwolnione z opłat.

 

Wakacje dla seniora


Wakacje dla seniora także będą tańsze. W niektórych pensjonatach i hotelach seniorzy dostają upusty na wczasy. Na największe zniżki emeryci mogą liczyć po sezonie urlopowym, kiedy to właściciele pensjonatów kuszą atrakcyjnymi cenami.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe