Jazda bez prawa jazdy - nowe przepisy

Jazda bez prawa jazdy - nowe przepisy
Drukuj Skomentuj

Już niedługo będzie możliwa jazda samochodem bez prawa jazdy. Oczywiście mowa tu o zostawieniu prawa jazdy w domu! Przeczytaj, by dowiedzieć się, od kiedy wchodzą w życie nowe przepisy i na jakiej podstawie można nie okazywać funkcjonariuszom fizycznego prawa jazdy w trakcie kontroli.

 

Prawo jazdy w telefonie


Za brak prawa jazdy w trakcie kontroli groził mandat w wysokości 50 złotych. Jednak od 5 grudnia nie będzie już potrzeby posiadania przy sobie prawa jazdy. Podobnie jest w przypadku posiadania dowodu rejestracyjnego czy polisy ubezpieczenia OC.

 

Czytaj również: E-urząd dla seniora!


Od 5 grudnia prawo jazdy będzie można posiadać w swoim smartfonie. Będzie to możliwe dzięki aplikacji mObywatel. Jest ona bezpłatna, ale by ją uruchomić potrzebny jest profil zaufany.

 

Aplikacja mObywatel


W aplikacji można znaleźć zakładkę mPojazd, w której znajdą się nasze dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.


W mPojeździe znajdą się rownież dane pojazdu:

 

  • marka
  • model
  • rok produkcji
  • numer rejestracyjny
  • numer VIN
  • termin badania technicznego


- mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy. Poza mPojazdem jest już tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie ma wprost obowiązku do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie- tłumaczy Marek Zagórski, minister cyfryzacji.


Cyfrowe prawo jazdy – ważne zmiany dla kierowców


Kierowcy nie będzie m.in. obowiązywać wymiana dowodu rejestracyjnego po zapełnieniu wszystkich rubryk z terminami badań technicznych. Nie będzie również potrzebne wydawanie karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

 

Czytaj również: Zlecenie NFZ od lekarza w formie teleporady!


Osoba, która kupi używane auto,  będzie mogła  zachować jego dotychczasowy numer rejestracyjny bez względu na powiat. Będzie można też odzyskać na stacji kontroli pojazdów dowodu rejestracyjnego zatrzymanego elektronicznie przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, co do tej pory było możliwe tylko i wyłącznie w urzędzie.

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!