Jesteś kobietą z tego rocznika? Możesz otrzymać 60 proc. wyższą emeryturę

Jesteś kobietą z tego rocznika? Możesz otrzymać 60 proc. wyższą emeryturę
Drukuj Skomentuj

Emerytura jest dla większości seniorów głównym źródłem utrzymania. Często są to niewielkie pieniądze, za które trzeba przeżyć przez cały miesiąc. Okazuje się jednak, że kobiety z tego rocznika mogą liczyć na o 60 proc. większą emeryturę.

Emerytura wyższa nawet o 60 procent – warunki


Emerytki, które zaczęły pobierać świadczenie w wieku 60 lat i są członkiniami Otwartego Funduszu Emerytalnego, powinny zainteresować się ponownym przeliczeniem emerytury.

 

Sprawdź także: Darmowe leki dla seniorów 65 plus. Lista od września 2023


Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, ukończyły 60 lat i należą do OFE. Muszą mieć też ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach, a na subkoncie w ZUS zebraną kwotę w wysokości równej lub wyższej od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego, czyli co najmniej 5887,80 zł.

 

„ Kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, a skończy 65 lat, po ponownym przeliczeniu przez ZUS będzie miała w zależności od rocznika, emeryturę wyższą o 40-60 proc.” – zdradza Tomasz Lasocki w rozmowie z interia.pl.


Wyższa emerytura dotyczy zatem emerytek urodzonych między 1 marca a 30 czerwca 1956 roku, co wynika ze zmian obniżenia wieku emerytalnego w 2017 roku.

 

Czytaj także: Podwójna emerytura - komu przysługuje? Niektórzy muszą obejść się smakiem

 

Emerytura wyższa nawet o 60 procent – czy trzeba składać wniosek?


Nie wszystkie kobiety muszą składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, by móc cieszyć się wyższą kwotą. Kobiety, które mają przyznane uprawnienia emerytalne od 1 października 2017 roku, nie muszą dokonywać żadnych formalności. Pozostałe muszą jednak składać wniosek. Warto też pamiętać, że złożenie wniosku ma sens tylko wtedy, kiedy dotyczy to emerytki urodzonej w okresie od 1 kwietnia do 30 września 1957 roku.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

  • Aga
    odpowiedz

    Przy wprowadzaniu reformy emerytalnej w 1999 r. utworzono 3 filary ubezpieczenia: I filar obowiązkowy ZUS: II filar dobrowolny OFE dla osób urodzonych przed 1969 r., III filar również dobrowolny. Wprowadzenie zmian w I filarze , połączenie go z subkontem z OFE i przeliczanie ponowne emerytury poprzez ponowną waloryzację kapitału początkowego i składek z ZUSu tylko dla emerytek pobierających emeryturę kapitałową z OFE w czasie kiedy już pewna grupa emerytek przechodzi na emeryturę lub też przed tym i wykluczenie ich z możliwości takiego samego przeliczenia - to cios poniżej pasa dla tych które do OFE nie przystąpiły.