Jesteś z rocznika 53? Uwaga zmiany w emeryturach

Jesteś z rocznika 53? Uwaga zmiany w emeryturach
Drukuj Skomentuj

Osoby (urodzone w 1953 roku), które straciły na mocy wprowadzonych zasad obliczania emerytur, będą mogły na nowo przeliczyć emerytury i uzyskać rekompensatę. Dotyczy to nawet 74 tys. osób.

Zaniżone emerytury rocznika 53

 

Na mocy wprowadzonych nowych zasad w 2013 roku, straciły osoby z rocznika 1953.

 

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. Problem zaniżonych świadczeń dotyczy osób urodzonych w 1953 r. W marcu ub.r. przepis ten zakwestionował Trybunał Konstytucyjny." - tłumaczy wprost Gazeta Senior.


Dla kogo te zmiany?

 

Sprawa dotyczy osób urodzonych w 1953 roku, które:

 

 

  • dostają lub dostawali wcześniejsze emerytury;
  • uzyskali prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 r.;
  • wystąpili o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po ukończeniu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta została ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.


Ile można zyskać?

 

Osoby z rocznika 53 uzyskają przeciętną miesięczną podwyżkę o 202 zł oraz wyrównanie (tj. różnicę między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana) – średnio o 12 786 zł. Dotyczy to 52,6 tys. osób

Ludzie, którzy nie wystąpili o emeryturę powszechną do lipca tego roku szacunkowo otrzymają przeciętną miesięczną podwyżkę o 1 487 zł. Zmiany w tym zakresie dotkną 11,2 tys. osób.

 

Źródło: GazetaSenior.pl

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!