Kalkulator emerytury - od czego zależy wysokość emerytury?

Kalkulator emerytury - od czego zależy wysokość emerytury?
Drukuj Skomentuj

Nawet jeśli emerytura jest w twoich odległych planach na przyszłość, już dziś warto wiedzieć na czym stoisz. Specjalny kalkulator emerytury pozwala obliczyć, jakie środki emerytalne można otrzymać. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Od 1 października 2017 roku obowiązujący wiek emerytalny wynosi w przypadku kobiet 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65 lat. Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść osoby, które wykonują określone zawody: policjant, żołnierz zawodowy, pracownik służb celnych, sędzia, prokurator, górnik, kolejarz, ratownik górski, nauczyciel.

 

Jak samodzielnie obliczyć wysokość emerytury?


Obliczanie świadczenia emerytalnego polega na podzieleniu wysokości uzbieranego kapitału (podstawy) przez średni czas dalszego trwania życia od momentu przejścia na emeryturę.


Przy obliczaniu podstawy emerytury, należy wziąć pod uwagę:

 

  • zwaloryzowany kapitał początkowy (jeśli byłeś objęty ubezpieczeniem społecznym przed 1 stycznia 1999 r.);
  • zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zapisane na twoim koncie w ZUS po 1998 roku;
  • zwaloryzowane środki znajdujące się na subkoncie w ZUS - w przypadku członków OFE.


Na PUE ZUS można samodzielnie sprawdzić, jaki kwoty zostały uzbierane na koncie i będą stanowić podstawę emerytury.


Do obliczenia emerytury potrzebny jest też średni czas dalszego trwania życia, czyli liczba miesięcy, przez które będziesz pobierać emeryturę. Tablice średniego dalszego trwania życia ogłasza co roku w formie komunikatu (do 31 marca) Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim. Tablice te są podstawą do obliczenia emerytur na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku – podaje Gazeta.pl


Najprostszym sposobem jest użycie kalkulatora dostępnego na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wypełnienia formularza potrzebne ci będą kwoty uzbierane na twoim koncie - znajdziesz te informacje na swoim profilu w PUE ZUS.Źródło: Gazeta.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!