Kąpiel borowinowa dla seniorów - jak zrobić ją w domu?

Kąpiel borowinowa dla seniorów - jak zrobić ją w domu?
Drukuj Skomentuj

Kąpiele borowinowe są szczególnie wychwalane przez seniorów. Wszystko dlatego, że doskonale sprawdzają się w leczeniu stawów, ale wpływają również pozytywnie na leczenie innych chorób i dolegliwości. Kąpiel borowinowa jest w ofertach wielu SPA i uzdrowisk, jednak można przygotować ją samodzielnie w domu. Przeczytaj, jak przygotować kąpiel borowinową!

 


Czym jest borowina?


To rodzaj torfu, który ma specyficzne właściwości. Powstaje na skutek rozkładu roślin i charakteryzuje  się wysokim przetworzeniem przez bakterie.

 

Działanie kąpieli borowinowej


Borowina zawiera ogromne ilości przeróżnych składników, które działają pozytywnie na organizm. Kąpiel borowinowa ma działanie m.in. przeciwzmarszczkowe, poprawiające krążenie, ujędrniające, przeciwzapalne, stymulujące pracę jajników, regeneracyjne oraz bakteriobójcze.

 

Kąpiel borowinowa- wskazania


Kąpiele borowinowe są wskazane w przypadku występowania cellulitu i zmarszczek, zakwasów, reumatyzmu, zwyrodnień stawów, przewlekłych chorób zapalnych kręgosłupa, nerwobóli, przykurczy, chorób układu nerwowego, urazów kości i mięśni, chorób ginekologicznych.

 

Kąpiel borowinowa – przeciwwskazania


Kąpiel borowinowa nie jest rekomendowana dla osób poniżej 7 roku życia, kobiet w ciąży, przy ostrych stanach zapalnych, żylakach, nowotworach, gruźlicy, otwartych ranach, stanach zapalnych oczu, chorobie nerek, wahania ciśnienia tętniczego, ciężkiej niewydolności oddechowej.

 

Jak przygotować kąpiel borowinową w domu?


Niezbędne jest posiadanie wanny. Aby wykonać kąpiel borowinową należy użyć kostek borowinowych, które można kupić m.in. w aptece. Można również wykorzystać gotowe emulsje pozyskane z borowiny.


Zanim wejdziesz do wanny wypełnionej borowiną, powinieneś wypić dużą ilość wody mineralnej ze względu na to, że kąpiel borowinowa silnie rozgrzewa.  Pierwsza kąpiel powinna trwać około 10-15 minut. Kolejne można przedłużyć do 25 minut.

 

Po kąpieli należy wypocząć w pozycji leżącej w optymalnej temperaturze – około 20 stopni. Zabrania się wykonywania męczących aktywności fizycznych.  

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!