Kolejne osoby bez prawa do emerytury minimalnej

Kolejne osoby bez prawa do emerytury minimalnej
Drukuj Skomentuj

W marcu 2021 roku 365 tys. osób pobierało emerytury niż kwota minimalna.  Jak wskazuje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP), to aż 6,1 proc. emerytów w Polsce. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 32 tys.

Emerytury poniżej minimum – kto je dostaje?


Emerytury poniżej minimum przyznawane są osobom, które nie wypracowały wystarczającego kapitału, a jednocześnie ich staż składkowy jest krótszy niż 20 lat w przypadku kobiet, lub 25 lat w przypadku mężczyzn. Są to osoby, które przez większość życia były bierne zawodowo lub pracowały "na czarno".

Czytaj więcej: Emerytura bez podatku - od kiedy?

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w marcu 2021 r. 365 tys. osób pobierało emeryturę poniżej obowiązującego minimum (1250,88 zł brutto). Osoby te stanowią 6,2 proc. ogółu emerytów w Polsce - podaje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). To o 32 tys. więcej niż w marcu 2020 r. – podaje Gazeta.pl

Coraz więcej emerytów z emeryturą minimalną


Wynika z tego, że liczba seniorów pobierających emerytury poniżej minimalnej rośnie z biegiem lat. W 2011 r. problem emerytur niższych od minimalnej dotyczył zaledwie 24 tys. osób. To oznacza, że w ciągu 10 lat liczba emerytów pozbawionych ustawowo zagwarantowanej kwoty świadczenia zwiększyła się aż 15-krotnie, a w stosunku do 2015 r. wzrosła trzykrotnie.

Czytaj także: Dziedziczenie emerytury po rodzicach - czy to możliwe?

"Wzrost liczby osób pozbawionych prawa do minimalnej emerytury jest również pokłosiem nadużywania nieoskładkowanych umów zlecenia" - wskazuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, wiceprezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej CALPE, cytowany przez Gazetę.pl.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!