Kompleksowy program przeciwdziałania chorobom otępiennym

Kompleksowy program przeciwdziałania chorobom otępiennym
Drukuj Skomentuj

14 grudnia wiceminister zdrowia - Zbigniew Król odpowiadał na pytania posłów na temat działań resortu w sprawie poprawy sytuacji chorych na Alzheimera. Ministra pytano o to, kiedy pojawi się kompleksowy program przeciwdziałania chorobm otępiennym.

Według wyników raportu NIK, w Polsce w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej nie stworzono narzędzi do skutecznego i efektywnego rozwiązywania problemów osób z chorobą Alzheimera oraz ich rodzin. Jak podkreślił poseł Michał Szczerba - choroba Alzheimera stanowi wyzwanie nie tylko medyczne, ale i społeczne; cierpi na nią nawet do 470 tys. Polaków.

 

W odpowiedzi, wiceminister Król tłumaczył podczas dyskusji, że choroby otępienne zostały uznane za priorytet polityki zdrowotnej w Polsce, a Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020 zawiera działania, które mają służyć poprawie zdrowia osób starszych z uwzględnieniem problematyki tego rodzaju schorzeń.

 

Do działań Narodowego Programu Alzheimerowskiego możemy zaliczyć m.in. przeprowadzenie badania naukowego dot. sytuacji zdrowotnej osób starszych, działania na rzecz poprawy jakości opieki świadczonej tym osobom, edukację zdrowotną seniorów, a także zachęcanie ich do podejmowania profilaktyki zdrowotnej.

 

Minister Król wyjaśnił także, że nie da się wyleczyć zespołów otępiennych i choroby Alzheimera, a dostępne terapie jedynie spowalniają ich rozwój. Opracowanie spójnego programu, którego efektem byłaby istotna klinicznie poprawa sytuacji zdrowotnej dla tej grupy pacjentów stanowi niezwykle trudne zadanie. Obecnie, projekt tworzony jest w resorcie, przy udziale konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii.


źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe