Komu powierzyć opiekę nad seniorem w czasie wakacji?

Komu powierzyć opiekę nad seniorem w czasie wakacji?
Drukuj Skomentuj

Planujesz urlop, ale nie wiesz, komu powierzyć opiekę nad seniorem? Opiekunowie osób starszych często rezygnują z wakacyjnych wyjazdów, nie mając z kim zostawić swojego podopiecznego. Warto jednak pamiętać, że są placówki, które zapewniają również opiekę krótkoterminową nad osobami niesamodzielnymi. Sprawdź, komu możesz powierzyć opiekę nad seniorem w czasie wakacji.

Wsparcie rodziny


Opiekunowie seniorów często godzą obowiązki zawodowe, rodzinne i opiekuńcze. Ważne jednak jest, by pamiętać również o swoich potrzebach - wygospodarować czas na relaks czy zabiegi poprawiające zdrowie. Komu wtedy powierzyć opiekę nad seniorem?

W pierwszej kolejności warto poprosić o wsparcie rodzinę. Opieka nad seniorem powinna być dzielona między pozostałymi członkami; stąd nawet, jeśli jedna osoba mieszka na co dzień z seniorem, czasem może potrzebować pomocy w codziennych obowiązkach.

 

Pobyt w Domu Pomocy Społecznej


Niektóre Domy Poocy Społecznej mają możliwość przyjęcia seniora na turnus urlopowy. Warto jednak pamiętać, że wtedy również trzeba przejść te same procedury, co przy przyjęciu na okres stały (dostarczyć zaświadczenia od lekarza i ośrodka pomocy). Oczekiwanie na miejsce może się wydłużyć zważywszy na fakt, że wiele DPS-ów nie dysponuje wolnymi miejscami.

 

Zobacz kto może się dostać do Domu Pomocy Społecznej.

 

Pobyt w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym


Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest placówką udzielającą całodobowych, stacjonarnych świadczeń medycznych w zakresie długoterminowej opieki i pielęgnacji pacjentów. Udzielane one są osobom przewlekle chorym, którzy wymagają ze względu na stan zdrowia całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a nie wymagają hospitalizacji w oddziale szpitalnym. Długość pobytu w ZOL-u jest zależna od stanu zdrowia

Przyjęcie do ZOL-u odbywa się na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza prowadzącego pacjenta w szpitalu. W przypadku chorego wentylowanego mechanicznie, skierowanie musi wystawić lekarz anestezjolog. Innymi dokumentami są m.in. wywiad pielęgniarki środowiskowej, zgoda na umieszczenie w ZOL, ksero odcinka renty lub emerytury i aktualne badania.

Przy pobycie z NFZ, pacjent płaci kwotę w wysokości 70% swojej renty bądź emerytury.

Jeśli jednak poszukujesz ośrodka, który zaopiekuje się seniorem na okres urlopu, pamiętaj, że niektóre ZOL-e proponują również pobyty komercyjne. Polegają one na pełnej odpłatności. Nie wymaga się wtedy dostarczania skierowań ani zaświadczeń lekarskich.

 

Pobyt w Prywatnym Domu Opieki


Pobyt w Prywatnym Domu Opieki jest w całości finansowany przez seniora bądź jego rodzinę. Kwota jest zależna od wymaganych udogodnień, zabiegów, a także czasu pobytu w takiej placówce.

Przy przyjęciu seniora do Prywatnego Domu Opieki podpisuje się umowę cywilnoprawną z ośrodkiem, w której są opisane szczegóły pobytu.

 

Opieka w domu


Opieka długoterminowa świadczona jest w ramach NFZ, w warunkach domowych albo stacjonarnych (np. zakładach). Taka opieka przeznaczona jest dla osób obłożnie i przewlekle chorych, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale ze względu na problemy zdrowotne potrzebują systematycznej i profesjonalnej opieki.

O tym, jak zorganizować opiekę długoterminową dla seniora, przeczytasz tu: Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa - komu przysługuje i jak uzyskać?

W okresie wakacji warto zastanowić się jednak nad zorganizowaniem opieki czasowej. Firmy, które oferują usługi opiekuńcze dla seniorów, często mają w swoich świadczeniach udzielanie pomocy seniorom w domu. Zobowiązania ustala się wtedy indywidualnie; wśród nich mogą być: pomoc w obowiązkach domowych, towarzyszenie na spacerach, zakupy i kupowanie leków.

 

Zadbaj o siebie - nie tylko na wakacje


Pamiętaj, że jako opiekun seniora musisz dbać również o siebie. Rezygnacja z zaspokajania własnych potrzeb może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Zobacz nasze artykuły:

Praca jako opiekun medyczny - jak zadbać o swoje zdrowie

Podnoszenie seniora - jak nie uszkodzić sobie kręgosłupa

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe