Komu przysługuje miejsce w DPS? Jak długo trzeba czekać na miejsce?
Domy pomocy społecznej to placówki, które zapewniają profesjonalną opiekę osobom, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. W większości mieszkańcami DPS-ów są seniorzy. Przeczytaj, by dowiedzieć się komu przysługuje miejsce w DPS. Jak długo trzeba czekać na miejsce w domu opieki społecznej?
Kto kwalifikuje się do domu opieki społecznej?
Domy pomocy społecznej to ponad 800 placówek, a ponad 360 zapewnia całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym. Otrzymanie miejsca w takiej placówce wcale nie jest proste. Ci, którym zależy na miejscu, z pewnością muszą uzbroić się w cierpliwość. Dużo formalności, dokumentów i długi czas oczekiwania wiążą się z próbą zdobycia miejsca w DPS-ie. Po złożeniu dokumentów, DPS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, a w przypadku nieścisłości bądź braków w dokumentacji, czas ten może się wydłużyć o kolejny miesiąc.
Miejsce w domu pomocy społecznej przysługuje osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji lub rodzinie, która nie jest w stanie zapewnić bliskiemu odpowiedniej opieki.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać się do domu opieki?
Osoba, która ma zamieszkać w DPS-ie musi spełniać poniższe warunki:
- niezdolność do samodzielnej egzystencji i wymagana całodobowa opieka z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności,
- posiadanie zaświadczeń lekarskich,
- posiadanie zaświadczeń o dochodach,
- złożenie oświadczenia woli o umieszczeniu w DPS.
Czy NFZ dopłaca do domu opieki?
Koszty za pobyt w domu opieki społecznej różnią się w zależności od placówki. Pensjonariusz ze swojej emerytury może zapłacić tylko 70 procent kosztów pobytu. Resztę dopłaca rodzina seniora lub gmina, jeśli nie stać na to rodziny. W przypadku, gdy dzieci nie chcą dopłacać do pobytu w domu pomocy społecznej, a stać ich na to, DPS-y idą do sądu. W kolejności za DPS płacą:
- pensjonariusz (70 proc. dochodu),
- małżonek, zstępni, wstępni,
- gmina.
Kiedy rodzina nie musi płacić za DPS?
Rodzina nie zawsze musi płacić za miejsce w DPS-ie. Krewny dopłaca, jeżeli jego dochód przekracza 300% kryterium dochodowego. Kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być jednak niższa niż 300% tego kryterium.
Autor: Izabela Nestioruk-Narojek
W Niemczech podobne domy finansowane przez gminy są umieralniami. Jak to wygląda w Polsce ?
myślę że takich placówek jak DPS-y jest w Polsce za mało.