Komu przysługuje miejsce w DPS? Jak długo trzeba czekać na miejsce?

Komu przysługuje miejsce w DPS? Jak długo trzeba czekać na miejsce?
Drukuj Skomentuj

Domy pomocy społecznej to placówki, które zapewniają profesjonalną opiekę osobom, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. W większości mieszkańcami DPS-ów są seniorzy. Przeczytaj, by dowiedzieć się komu przysługuje miejsce w DPS. Jak długo trzeba czekać na miejsce w domu opieki społecznej?

Domy Pomocy Społecznej – komu przysługuje miejsce?


W Polsce jest ponad 1800 stacjonarnych zakładów pomocy społecznej. Domy pomocy społecznej to ponad 800 placówek, a ponad 360 zapewnia całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym. Otrzymanie miejsca w takiej placówce wcale nie jest proste. Ci, którym zależy na miejscu, z pewnością muszą uzbroić się w cierpliwość. Dużo formalności, dokumentów i długi czas oczekiwania wiążą się z próbą zdobycia miejsca w DPS-ie. Po złożeniu dokumentów, DPS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, a w przypadku nieścisłości bądź braków w dokumentacji, czas ten może się wydłużyć o kolejny miesiąc.

 

Sprawdź również: Trudna sytuacja DPS-ów. Mniej podopiecznych - więcej kosztów


Staranie się o miejsce w DPS-ie należy rozpocząć od złożenia wniosku przez osobę zainteresowaną lub członka rodziny, przedstawiciela ustawowego albo przez powiatowe centrum pomocy rodzinie. Wniosek należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej, właściwym dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej. Do wniosku należy dołączyć dokumenty związane z dochodami przyszłego mieszkańca DPS oraz członków rodziny, którzy są zobowiązani do opłacania pobytu. Później dokumenty, uzupełnione przez ośrodek pomocy społecznej, trafiają do powiatowego centrum pomocy rodzinie, które wydaje decyzję o przyznanie miejsca w DPS.

 

Czytaj także: Wolne miejsca w małopolskich DPS-ach (Lista placówek)


Miejsce w domu pomocy społecznej przysługuje osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji lub rodzinie, która nie jest w stanie zapewnić bliskiemu odpowiedniej opieki.

 

Czytaj także: Coraz więcej wolnych miejsc w DPS-ach


Czas oczekiwania na pobyt w DPS-ie może wynosić kilka lub nawet kilkanaście miesięcy.Opłaty w DPS-ach


Koszty za pobyt w domu opieki społecznej różnią się w zależności od placówki. Pensjonariusz ze swojej emerytury może zapłacić tylko 70 procent kosztów pobytu. Resztę dopłaca rodzina seniora lub gmina, jeśli nie stać na to rodziny. W przypadku, gdy dzieci nie chcą dopłacać do pobytu w domu pomocy społecznej, a stać ich na to, DPS-y idą do sądu. W kolejności za DPS płacą:

 

  • pensjonariusz (70 proc. dochodu),
  • małżonek, zstępni, wstępni,
  • gmina.

 


Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!